06/07/2020
Tags Integrimi ne BE

Tag: integrimi ne BE

Ministri gjerman: Për të bindur skeptikët, Shqipëria duhet të vazhdojë pa...

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, në një intervistë ekskluzive për “Deutsche Welle”, ka deklaruar se “Shqipëria e Maqedonia e Veriut duhet të vazhdojnë...

Hahn, vendeve të BE: Shqipëria dhe Maqedonia u janë përgjigjur reformave

Johanes Hahn, Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian konfirmon edhe një herë mbështetjen e tij për hapjen e negociatave në tetor për anëtarësimin e...

Liderët e BE, letër vendeve anëtare: Të hapen negociatat për Shqipërinë

“Të hapen negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”. Kjo është kërkesa e krerëve të Bashkimit Europian, dërguar të gjitha shteteve anëtare....

Ambasadori gjerman: Debati në Bundestag, shenjë që Shqipëria do të pranohet...

Ambasadori gjerman në vendin tonë, Peter Zingraf deklaroi se Bundestagu dha një "po" për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe shtoi se fakti që...

Ditmir Bushati flet për DW: Duhet pakt kombëtar për Europën

Zëri më kritik brenda PS-së në javët e fundit, Ditmir Bushati ka folur sot për “PO”-në e kushtëzuar nga Bundestagu dhe mundësinë e Shqipërisë...

Pavarësisht lobimit gjerman, Holanda tjetër “Jo” Shqipërisë për negociatat

Holanda pritet të vendos sërish veton për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Edhe pse Gjermania do të paraqitet në Këshillin Evropian,...

Negociatat/ Soreca: Gjermania nuk ka kushte të reja për Shqipërinë

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca në një deklaratë për mediat pas takimit të tij në ministrinë e mbrojtjes bëri me dije...

Të Gjelbrit gjermanë kundër CDU/CSU: E papranueshme që Shqipërisë i vihen...

Politikani i Të Gjelbërve, Sarrazin tha, se partia e tij do të japë miratimin për çeljen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut....

Basha: Rama po bën prapë dasmë pa nuse, negociatat hapen pas...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ironizoi  kryeministrin Edi Rama se po bën sërish dasmë pa nuse për negociatat. Në një bashkëbisedim me gazetarët vetëm...

Vota “pro” e Gjermanisë, Basha: I lehtësuar që s’ka një “jo”...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një bashkëbisedim me gazetarët këtë të mërkurë, foli për vendimin e një dite më parë të grupit...