05/12/2019
Tags Japonia

Tag: japonia

Nga pësimi në mësim: Japonia, vendi më i sigurt për tërmetet

Japonia e ka pësuar dhe ka zënë mend. Pas shumë katastrofave natyrore, vendi ka investuar shumë, duke u bërë një nga shtetet më të...

Tërmeti i madh i Kobes, si vendosi Japonia standardet botërore të...

Tërmeti i madh në Hanshin, i cili shkatërroi qytetin e Kobes dhe rrethinat e tij në orët e para të mëngjesit të 17 janarit...

Meta pritet nga Kryeministri i Japonisë: Të hiqen vizat me Shqipërinë

Gjatë vizitës së tij në Tokio, Presidenti Meta është pritur në një takim edhe nga Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe. Presidenca bën të ditur se...

Japonia me Perandor të ri (FOTO)

Perandori japonez Naruhito premtoi se do t’i përmbushë me sukses të gjitha detyrimet e tij si simboli i shtetit në ceremoninë e lashtë qindra...

Rrugë të shkretuara, shtëpi të braktisura. 8 vite pas katastrofës nukleare...

Rrugë bosh, shkolla të braktisura, supermarkete të shkatërruara dhe shtëpi të pabanueshme. Fotot që po shikoni tregojnë gjendjen aktuale të ndërtesave pranë centralit bërthamor të...

Japonia rinis gjuetinë e balenave pas 30 viteve moratorium

Pas më shumë se tri dekadash, peshkatarët japonezë kanë nisur gjuetinë e balenave për qëllime tregtare. Ekspeditat pasuan vendimin e shumëkritikuar të fundvitit të kaluar...

Kush ishte perandori i parë? A ka pasur perandoreshë? Historia e...

Naruhito, djali i madh i Akihitos, u kurorëzua dje perandori i 126-të i Japonisë duke hapur epokën e ere të quajtur Reiwa (Harmonia e...

Perandori japonez lë fronin, hera e parë në 200 vjet (dhe...

Pas 30 vitesh e pesë muajsh, perandori japonez Akihito hoqi dorë sot nga froni për t’i lënë vendin djalit të tij të madh, princit...

“Toka e të Pavdekshmëve”: Si dhe çfarë hanë japonezët, populli më...

Nga Dr. Sanjay Gupta* Me siguri që keni dëgjuar se populli japonez është një nga më jetëgjatët në botë dhe se ishulli Okinava ka më...

E çuditshme! Ky popull mërzitet nga pushimet

Për abdikimin e perandorit nga froni më 30 prill, japonezët do të shijojnë një periudhë 10-ditore pushimesh, por në vendin e njohur për “varësinë”...