15/11/2019
Tags Kafeja

Tag: kafeja

Bie miti: Kafeja përpara se të shkoni në shtrat nuk ndikon...

Pirja e kafesë përpara se të shkoni në shtrat nuk ndikon në cilësinë e gjumit dhe kjo hedh poshtë atë që kemi menduar deri...

Studimi: Pini deri në 25 filxhanë kafeje në ditë? Asnjë pasojë...

Jeni të “dashuruar” pas një filxhani kafeje, saqë nuk arrini dot të frenoni veten për konsum të përditshëm? Mos u shqetësoni! Cilido që konsumon deri në...

Kafeja ka super ndikim tek ne: Ja si na influencon

Kafeja ndikon në mënyrën tonë të perceptimit të kohës dhe të të menduarit dhe, për t’i marrë këto efekte, ju nuk keni nevojë ta...

Pse trupi na kërkon kafe sapo zgjohemi?

Kafeja e mëngjesit për shumicën është kthyer në një zakon. Gjëja e parë që ju shkon në mendje në mëngjes është një filxhan kafe....

Falënderoni Zotin, që mund të pini kafenë! (Historia e pijes më...

Kur ju mendoni për kafenë, mendja ju shkon menjëherë te një industri miliona dollarëshe që është e përhapur anembanë globit. Pastaj, do të nisni që...

Nuk e ka prejardhjen nga Turqia, 7 fakte rreth kafesë turke...

Që nga shekulli i 15-të, kafja turke është më shumë se një filxhan pijeje për turqit. Është një simbol i miqësisë, i raporteve shoqërore,...

Kafja në botë nën kërcënim: 60% e llojeve të saj drejt...

Trefishimi i sëmundjeve, ndryshimet klimatike si dhe rritja e shpyllëzimit ka kërcënuar rreth 60 për qind të varieteteve të bimës së kafesë në botë....

Kini kujdes nga njerëzit që e pinë kafen pa sheqer…

Disa njerëz e kanë të pamundur që të nisin ditën pa pirë të paktën një kafe. Ndoshta iu është bërë psikologjike që duhen patjetër ta...

Dy studime japin katër arsye të mira për pirjen e kafesë...

Studime të shumta shkencore tregojnë se konsumimi me karar i kafesë sjell përfitime, si për zemrën, trurin, arteriet, edhe për jetëgjatësinë. E gjatë apo e...

Historia e kafesë: 50 kuriozitete për pijen më të dashur botë

Është pija më e përhapur (pas ujit): Çdo ditë në botë konsumohen pothuajse 1,6 miliard filxhanë me kafe. Kush ishin kultivuesit e parë dhe...