20/11/2019
Tags Kosova

Tag: kosova

“Çfarë mikpritje. Faleminderit Kosovë”, vjen falënderimi zyrtar i Anglisë

Mikpritja që populli shqiptar i Kosovës i dhuroi kombëtares së Anglisë ishte diçka e jashtëzakonshme. Atmosfera ishte shumë e mirë para, gjatë dhe pas...

Anketa: Çfarë mendojnë shqiptarët në Kosovë dhe Shqipëri për njëri-tjetrin

Në një anketë të një organizate ndërkombëtare, të cilën e ka siguruar dialogplus.ch, për herë të parë ofrohet një tablo më e qartë mbi...

Kosova djeg mundësinë e parë, Çekia në Euro 2020

Kosova nuk ka mundur të marrë asnjë pikë në transfertën ndaj Çekisë, duke mos arritur të sigurojë një biletë për Euro 2020, të paktën...

Mogherini dhe politika e saj e (pa)suksesshme në Ballkan

Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini para largimit e vlerëson të "suksesshme" politikën e zgjerimit të BE. Por njëkohësisht paralajmëron, se gjendja në Ballkanin...

A do të kërkojë Vetëvendosja shkarkimin e Hashim Thaçit? Flet Albin...

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për Kryeministër të Kosovës, u pyet nga gazetari Blendi Fevziu nëse do të kërkojë shkarkimin...

Ambasadori amerikan te Vetëvendosja, Kurti: Për dialogun me Serbinë s’kemi pse...

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip S. Kosnett ka qenë sot në selinë e Lëvizjes e Vetëvendosje për t’u takuar me Albin Kurtin, i...

Rama në OKB: E dashur Serbi, Kosova e pavarur është një...

Duke shfrytëzuar prezencën e liderëve nga e gjithë bota, por në mënyrë të veçantë Serbisë, kryeministri Rama në fjalën e tij përpara Asamblesë së...

Albright rrëfen bisedën me Clinton natën kur nisën bombardimet në Kosovë

Në ceremoninë zyrtare të festimeve në kuadër të 20 vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë kundër gjenocidit serb, ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine...

Clinton, fjalim emocionues në Kosovë: Pas 20 vitesh ju fituat paqen....

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, ka mbajtur sot fjalimin e tij në ceremoninë zyrtare të shënimit të 20 vjetori të lirisë së Kosovës. Clinton u ka...

E gjithë bota po flet për dardanët, Kosova drejt një suksesi...

Në maj të vitit 2016 ëndrra u bë realitet. Kosova u bë zyrtarisht anëtari i 55 i UEFA-s. Tashmë kanë kaluar vetëm 3 vite...