03/08/2021
Tags Kosova

Tag: kosova

Pse më 24 mars të vitit 2021, Serbia nuk do bombardohej

Nga Mero Baze Sikur 24 marsin e vitit 1999 ta zhvendosim në vitin 2021, Serbia nuk do të bombardohej, Kosova nuk do çlirohej dhe ajo...

Shkrimtari serb: Albin, padite Serbinë për gjenocid dhe krime lufte kundër...

Nga Milos Ciric Të hënën mbushen 12 vite qëkur Kosova shpalli Pavarësinë, aq shumë të luftuar me Serbinë. Vitet e adoleshencës për të fillojnë...

Mynih: Çfarë ndodhi mes Albin Kurtit e Vuçiçit pas dyerve të...

Në Mynih në kuadër të Konferencës për Sigurinë u zhvillua të premten një debat edhe për Ballkanin Perëndimor. Paneli i diskutimit ka qenë me...

Çfarë do të sjellë presidenca kroate e BE-së?

Ruajtja e kufirit, zgjerimi i BE, Brexit - këto janë temat kryesore, ku ka për t'u përqëndruar presidenca kroate gjatë gjashtëmujorit të parë të...

Viti “vendimtar” i BE në raport me Ballkanin

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi është optimist, sa i përket procesit që duhet të drejtojë. Por shkaqe për optimizëm nuk ka, sepse rezistenca ndaj...

“Çfarë mikpritje. Faleminderit Kosovë”, vjen falënderimi zyrtar i Anglisë

Mikpritja që populli shqiptar i Kosovës i dhuroi kombëtares së Anglisë ishte diçka e jashtëzakonshme. Atmosfera ishte shumë e mirë para, gjatë dhe pas...

Anketa: Çfarë mendojnë shqiptarët në Kosovë dhe Shqipëri për njëri-tjetrin

Në një anketë të një organizate ndërkombëtare, të cilën e ka siguruar dialogplus.ch, për herë të parë ofrohet një tablo më e qartë mbi...

Kosova djeg mundësinë e parë, Çekia në Euro 2020

Kosova nuk ka mundur të marrë asnjë pikë në transfertën ndaj Çekisë, duke mos arritur të sigurojë një biletë për Euro 2020, të paktën...

Mogherini dhe politika e saj e (pa)suksesshme në Ballkan

Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini para largimit e vlerëson të "suksesshme" politikën e zgjerimit të BE. Por njëkohësisht paralajmëron, se gjendja në Ballkanin...

A do të kërkojë Vetëvendosja shkarkimin e Hashim Thaçit? Flet Albin...

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për Kryeministër të Kosovës, u pyet nga gazetari Blendi Fevziu nëse do të kërkojë shkarkimin...