03/08/2020
Tags Krishtlindjet

Tag: krishtlindjet

“Jezusi nuk lindi më 25 Dhjetor”, Çako: Pse festohen Krishtlindjet në...

Besimtarët e krishterë në mbarë botën kremtojnë sot Krishtlindjet. Për të folur për simbolikën e kësaj feste të rëndësishme ishte i ftuar në studion e...

“Urbi et Orbi/ Papa dënon dhunën ndaj emigrantëve dhe fëmijëve

Papa Françesku ka përkujtuar në mesazhin e tij Urbi et Orbi viktimat e dhunës dhe të përndjekjeve. Në ditën e Krishtlindjeve ai në veçanti...

Për herë të parë në 200 vite, Katedralja Notre-Dame anulon meshën...

Katedralja Notre-Dame nuk ishte në gjendje të mbante meshën e Krishtlindjes, për herë të parë në 200 vite, si pasojë e zjarrit që shkatërroi...

Rama uron Krishtlindjen i rrethuar nga fëmijët

Kryeministri Edi Rama uroi sot të gjithë besimtarët katolikë dhe të krishterë për festën e Krishtlindjes. Rama ka zgjedhur një mënyrë mjaft të veçantë për...

Krishtlindjet, paralajmërim nga mesha: Ndëshkim nga Zoti, kush abuzon me nevojtarët...

Në meshën e Krishtlindjeve, kreu i katolikëve shqiptarë, Arqipeshkvi George Frendo, i mëshoi fort asaj që po ndodh në terrenin e pasojave nga tërmeti. Kleriku...

Krishtlindjet, Meta-Kryemadhi zgjedhin “fenë e Ramës”

Nuk dihet nëse është thjesht një preferencë sipërfaqësore, apo një kalim i qartë në katolicizëm i çiftit Meta-Kryemadhi, të cilët janë shfaqur dhe njëherë...

Papa: Zoti i do të gjithë, edhe ata më të këqinjtë

Papa: Zoti i do të gjithë, edhe ata më të këqinjtë Papa Françesku tha në meshën e Krishtlindjes, të mbajtur në Bazilikën e Shën Pjetrit...

Si një qytezë e rrënuar në Finlandë u bë shtëpia e...

Bora e shndërron në një mrekulli dimërore, duke e bërë qytezën një destinacion turistik në Arktik. Aty mbërrijnë vizitorë nga e gjitha bota për...

Disa fakte historike për Krishtlindjen, data 25 dhjetor u vendos nga...

Krishtlindjet janë një festë mjaft e përhapur në botë, simbolika e të cilave nuk është e njohur për të gjithë. Për këtë, studiuesit dhe...

Historia e kremtimit të Krishtlindjes

Krishtlindjet janë sot festa kryesore e fesë kristiane, por tradita e festave përreth kohës së Krishtlindjeve është shumë më e hershme se sa krishtërimi...