27/01/2020
Tags Lufta e dyte boterore

Tag: lufta e dyte boterore

Dita e Veteranëve në SHBA: 7 foto të paharrueshme të amerikanëve...

Në vitin 1962, Gjenerali Douglas MacArthur mbajti një fjalim të fundit para trupave të Akademisë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara. Atij po i afrohej...

Ushtria ruse rikrijon paradën legjendare të Luftës së Dytë Botërore (FOTO)

Nuk është viti 1941, por 2019. Trupat ruse të veshura me uniforma të epokës së Luftës së Dytë Botërore marshuan në Sheshin e Kuq...

“Tani mund të vdes në paqe”, 92-vjeçarja takohet me familjen hebreje...

40 pasardhësit e një familje hebreje, u përkulën një nga një dhe përqafuan me radhë gruan e moshuar greke, e cila i kishte shpëtuar...

Bombat e para ranë në Vielun: Si filloi Lufta e Dytë...

Më 1 shtator 1939 avionët ushtarakë gjermanë shkatërruan qytetin e vogël polak, Vielun. Bombardimi i Vielunit shënoi jo vetëm fillimin, por edhe krimin e...

Lufta e Dytë Botërore: Polonia do t’u japë gjermanëve “faturën“

“Lufta ka shkaktuar në Poloni dëme të jashtëzakonshme“. Para përkujtimit të 80-vjetorit të sulmit të Gjermanisë naziste ndaj Polonisë, presidenti polak, Andrzej Duda përsërit...

“Kur Aleatët dështuan të çlirojnë Holandën”, dalin fotot e rralla të...

75 vite pas betejës famëkeqe të Arnhemit, fotot e sapodala tregojnë vdekjen dhe shkatërrimin me të cilat u përballën trupat e aleatëve gjatë përpjekjeve...