18/08/2019
Tags Mafia

Tag: mafia

Qeveria gjermane: Mafia italiane përdor shqiptarët

Grupe të organizuara kriminale me prejardhje nga Shqipëria punojnë në Gjermani, për llogari të mafies italiane. Kjo del nga përgjigja e qeverisë gjermane pas...

Joe Bonanno: Kush ishte mafiozi që frymëzoi filmin “Kumbari”

20 vite më parë, ai i kënaqur ritregoi jetën e tij: “Të tjerët nuk janë më kështu që unë mund të tregoj jetën time...

Mafia (edhe ajo shqiptare), kërcënim më i madh se terrorizmi

Grupet mafioze me origjinë nga Shqipëria renditen nga Agjencia Europiane e Policisë, Europol, përkrah mafies italiane, dhe asaj me origjinë nga Europa Lindore. Tani sipas...

Goditje kundër “mafias shqiptare”

Prokuroria belge ka mbajtur në arrest 15 nga 55 personat e ndaluar të premten. Aksioni anti-drogë është përshkruar si goditje “kundër mafies shqiptare në...

Nga Totò Riina tek Al Capone: Bosët që shkruan historinë e...

Kanë qenë të shumtë bosët që, ashtu si Salvatore Riina, kanë krijuar kupola mafioze, por pak kanë arritur të godasin në zemër institucionet, siç...

Dallimet mes mafias: Ku ndryshon “Camorra” nga “Cosa Nostra”

“Camorra” është një organizim kriminale që është krijuar nga qindra banda, që bashkohen, ndahen dhe bashkohen përsëri, pa asnjë rregull dhe pa asnjë disiplinë....

MAFIA/ Profilet e 5 familjeve më të mëdha të Cosa Nostra-s

Për mafian, familja është institucioni më i shenjtë nga të gjithë. Në fakt, është gjëja më e rëndësishme në botë, më e rëndësishme se...

Njihuni me kapot e mafias shqiptare: Emrat dhe historitë e jashtëzakonshme

PERANDORËT E KRIMIT SHQIPTAR/ Nga Joey Lika i cilësuar si “mbreti i botës së krimit e drogës në Nju Jork. Pse Lika ishte tmerri i...

Don Vito Genovese, bosi i Cosa Nostra-s që ishte mik i...

Bosi i familjes, Vito Genovese, pasi emigroi në Amerikë në vitin 1913, filloi karrierën e tij kriminale në fund të Luftës së Parë Botërore...

MAFIA SHQIPTARE: Pse ka profilin e Ndrangetas, struktura dhe roli në...

“American Eye” boton sot pjesë nga raporti i DIA-s (Drejtoria e Investigimit Antimafia) për mafian shqiptare. Organizimi i saj sipas hetuesve italianë, shtrirja në...