15/08/2020
Tags Maqedonia e veriut

Tag: maqedonia e veriut

Zoran Zaev jep dorëheqjen si kryeministër i Maqedonisë së Veriut

Ka dhënë dorëheqjen kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev. Mëngjesin e sotëm ai u shpreh se ka nënshkruar largimin nga detyra, ndërsa pritet të...

Çfarë do të sjellë presidenca kroate e BE-së?

Ruajtja e kufirit, zgjerimi i BE, Brexit - këto janë temat kryesore, ku ka për t'u përqëndruar presidenca kroate gjatë gjashtëmujorit të parë të...

“Zëri i Evropës Lindore”: Shqipëria, Maqedonia dhe dallimet mes Lindjes e...

Mediat evropiane e quajnë Ivan Krastev "zëri i Evropës Lindore“. Në librin "The Light that Failed", jepen shpjegimet e tendosjeve Lindje-Perëndim. Libri i autorit,...

Kërkesa e BE-së për veting në drejtësi, Zaev: Nuk duam të...

Propozimit të pak ditëve më parë të Bashkimit Evropian drejtuar Maqedonisë  së Veriut që të kalojë në sitën e vetingut gjyqtarët dhe prokurorët i...

ANALIZA/ Propozimet franceze: Reformim apo fund i zgjerimit të BE?

Në tetor presidenti francez, Macron u kritikua shumë, kur bllokoi çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Tani nga Parisi...

Nënkryetarja e CDU/CSU për propozimin francez: Një përpjekje për të penguar...

Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert e kritikon ashpër propozimin francez për zgjerimin. Në një deklaratë për DW ajo tërheq...

Franca paraqet në Bruksel draftin për zgjerimin e BE: Katër shtyllat...

Pas deklaratave të Emmanuel Macron dhe “Jo”-së së Francës për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, me arsyetimin e se BE...

Maqedonia pas vendimit për zgjedhje të parakohshme: Çfarë mendojnë partitë shqiptare

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të zhvillohen më 12 prill 2020. Kjo është vendosur në takimin e liderëve të partive...

“Jo-ja” e negociatave, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të parakohshme

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në një konferencë për mediat paraditen e së shtunës, ka propozuar mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare...

Nuk u hapën negociatat, Ansa: Dorëhiqet Zoran Zaev

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka dhënë dorëheqjen. Lajmin e bën të ditur agjencia italiane e lajmeve Ansa. Dorëheqja vjen pasi vendet anëtare të...