12/07/2020
Tags Muri i berlinit

Tag: muri i berlinit

“Triumfi i Lirisë”/ Basha përkujton 30-vjetorin e rënies së Murit të...

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reagur në Facebook, në përkujtim të 30-vjetorit të rëndies së Murit të Berlinit. Kreu demokrat shprehet se 30...

Nga gjatësia dhe viktimat e deri tunelet: Muri i Berlinit në...

Gënjeshtra e thënë nga Walter Ulbricht, udhëheqësi komunist i Gjermanisë Lindore, ishte ajo që u mbajt mend gjatë në histori. Ai tha: “Askush nuk ka...

Demonstrata e madhe që çoi në rënien e Murit të Berlinit

Me 4 nëntor 1989 u mbajtën demonstratat më të mëdha në historinë e Gjermanisë lindore (RDGJ). Qindra mijëra njerëz dolën në rrugë. Vetëm pesë...

Psikologjia e rënies së Murit të Berlinit: Muri ende ekziston

“Bashkohet çfarë është për t'u bashkuar”, tha dikur ish-kancelari, Willy Brandt kur ra Muri. Por sot duket se Lindja e Perëndimi i Gjermanisë nuk...