29/05/2020
Tags Ndryshimet klimatike

Tag: Ndryshimet klimatike

Bezos jep 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos planifikon të shpenzojë 10 miliardë dollarë të pasurisë së tij për të ndihmuar në luftimin e ndryshimit të klimës. Bezos,...

Merkel merr duartrokitje në Davos: Të dëgjohen të rinjtë për ndryshimet...

“Bota ka nevojë për dialog për të biseduar mbi ndryshimet klimatike për t’i dhënë fund hendekut midis skeptikëve dhe besimtarëve pasi koha për të...

Donald Trump dhe Greta Thunberg përplasen në Davos

Ndryshimet klimatike, pasojat e të cilave janë të dukshme në shpeshtimin e katastrofave natyrore në gjithë globin, ishin në fokusin e ditës së parë...

NASA: Pesë vitet e fundit më të nxehtat që nga viti...

Pesë vitet e fundit kanë qenë më të nxehtat që nga viti 1880, një rekord i regjistruar nga NASA, pra gjatë 140 viteve që...

Një rajon në Britaninë e Madhe, të parët në botë që...

Një rajon në veri të Anglisë do të jetë ndër të parët në botë, që do të ketë në çdo shkollë një mësues për...

BIOLOGJI/ Midhjet fshehin armë sekrete kundër ndryshimit të klimës

Midhjet mesdhetare fshehin armë sekrete në ADN-në e tyre për t’i rezistuar ndryshimit të klimës. ”Ato janë variante gjenetike që do të lejonin molusqet të...

Ndryshimet klimatike nuk kanë nevojë për vizë Shengen

Nga Majlinda Bregu* Albert Ajnshtajni dikur ka thënë: “Shikojeni me vëmendje natyrën dhe do ta kuptoni gjithçka më mirë.” Natyra jonë, planeti ynë janë në...

Si ndryshimet klimaterike do të zhdukin edhe mollën e kuqe

Sa herë përmendim fjalën mollë, përfytyrojmë një mollë të madhe të kuqe. Kjo nuk ndodh për fajin tonë, por sepse ndryshe nga varietetet e...

Ndryshimet klimatike/ Mesdheu po goditet më shumë nga pjesa tjetër e...

Mesdheu është më i prekuri nga ndryshimet klimatike. Kjo zonë është një nga pikat më të nxehta të krizës globale aktuale dhe po goditet...

Merkel: E kemi dëgjuar alarmin e zgjimit nga të rinjtë

Merkel si burrështetase. Thunberg del jashtë kontrollit e revoltuar dhe me lotë në sy. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së: me tone pajtimi. Trump: duartroket...