09/07/2020
Tags Negociatat me BE

Tag: negociatat me BE

Holanda nuk do të bllokojë Shqipërinë nëse mbetet vetëm: Kryeministri jep...

Çfarë ndodhi javën politike që lamë pas? Në një fjalim në Kuvend, kryeministri Rama tha se debati për zgjerimin ose jo të BE-së në politikën...

Lobimi pro Shqipërisë: Merkel, takim me Macron, kryeministri italian të martën...

Shpresat e Shqipërisë për të marrë javën e ardhshme një “po” nga Bashkimi Evropian nuk janë shuar. Ato ushqehen ende nga puna që po bëjnë...

Negociatat, Merkel do të bindë Macron të heqë veton kundër Shqipërisë

Agjencia e lajmeve gjermane “DPA” në një shkrim publikuar online shkruan se Kancelarja gjermane Angela Merkel do të përpiqet të bindë Presidentin e Francës...

Negociatat, Hahn optimist: Ka ende shanse, problem nëse jepet vetëm për...

Komisioneri i BE për Zgjerimin Johanes Hahn ka deklaruar se Shqipëria dhe Maqedonia kanë ende shanse për hapjen e negociatave. Duke iu përgjigjur interesit...

Holandë/ Rrëzohen të tre mocionet për bllokimin e Shqipërisë

Tre mocione që janë paraqitur në parlamentin holandez për të bllokuar nisjen e negociatave me Shqipërinë janë rrëzuar. Tre mocionet ishin paraqitur nga parti...

Deputeti i Bundestagut në Tiranë: Franca e Gjermania nuk duhet të...

Christian Petry, socialdemokrat, deputet i Bundestagut ndodhet për një vizitë në Maqedoninë e Veriut e Shqipëri. Franca e Gjermania nuk duhet të përçahen për...

Franca shpall qëndrimin për negociatat: Të hapen në 2020

Franca ka prezantuar propozimin e saj konkret për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Ky propozim mbështetet në dy boshte. Së pari,...

“Po-ja e Bundestagut ia lehtëson vendimin vendeve të tjera, Hollanda nuk...

Dy deputetë socialdemokratë gjermanë, Metin Hakverdi dhe Christian Petry vizitojnë Maqedoninë dhe Shqipërinë, pas vendimit të marrë nga parlamenti gjerman për hapjen e negociatave....

Negociatat, Bullgaria jep “ok” për Shqipërinë, i vendos kushte Maqedonisë

Bullgaria ka vendosur të mbështesë çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por për këtë të fundit ka vendosur kushte. Në dokumentin e...

Negociatat/ Rama: Shqipëria dhe Maqedonia kanë këtë ndryshim

Kryeministri Edi Rama komentoi nga foltorja e Kuvendit diskutimet e një nate më parë në Parlamentin e Holandës, duke thënë se pavarësisht pakënaqësive të...