24/01/2020
Tags Papa Françesku

Tag: Papa Françesku

“Dy papët” dhe lufta mes fraksioneve të Vatikanit

Massimo Franco Nuk është hera e parë në pothuajse shtatë vjet që Papa Françesku dhe paraardhësi i tij, Benedikti XVI, kanë treguar se kanë pikëpamje...

Benedikti XVI thyen heshtjen dhe i kërkon Françeskut të mos shugurojë...

Ish-Papa Benedikti XVI i ka bërë thirrje publikisht pasardhësit të tij, Papa Françeskut, të heqë dorë nga shugurimi i burrave të martuar, një iniciativë...

Apeli i Papa Françeskut: SHBA dhe Irani të ndjekin rrugën e...

Papa Francesku i bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Iranit të shmangin përshkallëzimin e situatës dhe të ndjekin rrugën e dialogut e vetëpërmbajtjes për...

“Hiqni celularët nga duart dhe bisedoni me njëri-tjetrin”, apeli i Papa...

“Hiqni telefonat nga duart dhe flisni me njëri-tjetrin”. Ky ishte mesazhi që Papa Françesku përcolli për besimtarët në këtë të diel të fundit të...

“Urbi et Orbi/ Papa dënon dhunën ndaj emigrantëve dhe fëmijëve

Papa Françesku ka përkujtuar në mesazhin e tij Urbi et Orbi viktimat e dhunës dhe të përndjekjeve. Në ditën e Krishtlindjeve ai në veçanti...

Papa: Zoti i do të gjithë, edhe ata më të këqinjtë

Papa: Zoti i do të gjithë, edhe ata më të këqinjtë Papa Françesku tha në meshën e Krishtlindjes, të mbajtur në Bazilikën e Shën Pjetrit...

“Jeto dhe lëri të tjerët të jetojnë”/ 10 këshilla të Papa...

Këto janë 10 këshillat që Papa Françesku këshillon si pjesë e recetës së tij për një jetë të plotë dhe të lumtur. Në një intervistë...

Tërmeti tragjik në Shqipëri, Papa Françesku dhuron 100 mijë euro

Papa Françesku ka dhuruar për Shqipërinë 100 mijë euro, pas tërmetit të fortë që goditi bregdetin e Shqipërisë, në zonën e qytetit të Durrësit. Deri...

Papa Françesku lutet për Shqipërinë: Zoti e bekoftë këtë popull që...

“Dëshiroj të dërgoj një përshëndetje dhe lutjen time popullit të dashur shqiptar i cili ka vuajtur shumë këto ditë”, Me këto fjalë Papa Francesku...

Papa Françesku nga Nagasaki: Ndaloni armët bërthamore, Lufta e Tretë ka...

Nga Nagasaki i Japonisë, një prej dy qyteteve të sulmuar nga bombat atomike gjatë Luftës së Dytë Botërore, Papa Françesku drejtoi thirrjen e tij...