23/10/2021
Tags Perandoria osmane

Tag: perandoria osmane

Kush ishte shqiptari që nxiti revoltën e Kostandinopojës dhe rrëzoi nga...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në faqen n°395 të veprës “Biographie universelle, ou Dictionnaire historique des hommes qui se sont fait un nom par leur...

Perandoria Osmane: Si u krijua dhe çfarë e bëri atë të...

A ishte një nga perandoritë më të fuqishme në historinë botërore dhe si u krijua? Çfarë e bëri atë të rrëzohej? A ishte perandoria...

Propozimi që Ismail Qemali i bëri sulltanit për të shpëtuar ekzistencën...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Temps” ka botuar, të mërkurën e 10 marsit 1897, në ballinë, një shkrim në lidhje me propozimin që i...

Perandoria osmane, perandoria që jetoi më shumë sesa çdo perandori tjetër...

Perandoria osmane (1299-1922) Kjo ka qenë një nga perandoritë me shtrirje dhe që jetoi më shumë sesa të tjerat, rreth 623 vite. Në kulmin e saj,...

Sa shekuj zgjati Perandoria Osmane?

Perandoria Osmane zgjati nga 1299 në 1923. Është shteti paraardhës i Republikës së Turqisë së sotme dhe një nga perandoritë më të mëdha në histori. Përfshiu...