27/10/2021
Tags Planeti mars

Tag: planeti mars

Si do të duket qyteti i parë në planetin Mars

Shefi ekzekutiv i kompanisë Tesla, Elon Musk habit sërish me vizionin e tij futuristik. Ditët e fundit ai ka prezantuar një projekt se si do...

Në Mars ka patur jetë/ Uji që mbulonte planetin e kuq...

Uji që lagte sipërfaqen e Marsit dikur ishte i ngjashëm me atë të Tokës. Nga analizat e bëra së fundi, nga kampionet e marra...

Nis gara hapësinore për eksplorimin e Marsit: A do të fitojë...

Gara e parë për hapësirën, vuri përballë njëra-tjetrës Shtetet e Bashkuara dhe atë që njihej atëherë si Bashkimi Sovjetik, se kush do të bënte...

Çfarë do të ndodhte nëse do të jetonim në Mars?

“Logjika mund t’iu çojë nga A-ja tek Zh-ja, por imagjinata mund t’iu shpjerë kudo”, thoshte Albert Ajnshtajn. Dhe ne në këtë puntatë, kemi vendosur...

A ka jetë në “planetin e kuq”? Profesori amerikan: Në Mars...

“Në Mars ka patur dhe ka ende jetë”. Nuk është slogani i një seriali në Netflix, por deklarata e bujshme e një profesori të...

“Nuk jemi gati për të përballur lajmin e zbulimit të jetës...

Kreu i ekipit shkencor të NASA-s, Jim Green ka deklaruar se misioni i radhës në Mars do të jetë më i avancuari i realizuar...

Astronautët çrregullime mendore në Mars

Studiuesit kanë zbuluar se astronautët, të cilët agjencia amerikane e hapësirës NASA planifikon t’i dërgojë në planetin Mars në vitet e ardhshme, mund të...

Vreshta në… Mars?

Nga Irakli Metreveli* Një gotë verë e bardhë pas një dite eksplorimi marsian? Gjeorgjia, krenare për traditën e saj mijëravjeçare të verës, ka vendosur ta shtrijë...

Si do të jenë shtëpitë në Mars? NASA shpall tri dizajnet...

E keni menduar ndonjëherë si mund të jetë një shtëpi në Mars? NASA shkoi më larg sesa mendimi, duke hedhur një tjetër hap drejt...

Të shkosh në Mars kushton 500 mijë dollarë, kthimi është falas

Për të shkuar deri në Mars do të duhet gjysmë milion dollarë. Ndërsa shifrat zbret deri në 100 mijë nëse do ketë një numër të...