28/05/2020
Tags Rusia

Tag: rusia

Pse Rusia, me një popullsi 146 mln banorë, ka më pak...

Nga Mary Ilyushina, CNN Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se vendi i tij arriti të ndalojë përhapjen masive të koronavirusit dhe se situata ishte...

Putin: Me ndryshimin e Kushtetutës nuk po kërkoj zgjatje të pushtetit

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi sot se propozimet e fundit për rishikimet kushtetuese nuk parashikojnë zgjatjen e pushtetit të tij, në afrim të përfundimit...

Manovra më e madhe në 25 vite: Tanke dhe mijëra ushtarë...

Bëhet fjalë për zhvendosjen më të madhe të trupave amerikane në Europë që prej 25 vitesh. 20.000 ushtarë amerikanë, tanke e kamionë ushtarakë do...

Kush është kryeministri i ri i Rusisë, inxhinieri i bërë mjeshtër...

Mikhail Vladimirovich Mishustin është Kryeministri i ri rus, i emëruar nga Presidenti Putin pas dorëheqjes së Dimitry Medvedev. Deklarata e Kremlinit thoshte që Mishustin e...

Dorëheqja e qeverisë në Rusi: Çfarë po kërkon realisht Putin

Kryeministri rus Dimitri Medvedev ka dhënë sot dorëheqjen së bashku me qeverinë e tij. Dorëheqjen e ka njoftuar vetë Medvedev, menjëherë pasi Presidenti Vladimir Putin...

Putin propozon kryeministrin e ri pas dorëheqjes së Medvedev-it

Presidenti rus Vladimir Putin ka propozuar kreun e Shërbimit Federal të Taksave si kandidat për postin e kryeministrit pasi qeveria dha dorëheqjen më herët. Mikhail...

Rusi/ Kryeministri Medvedev dhe qeveria japin dorëheqjen

Rusi/ Kryeministri Medvedev dhe qeveria japin dorëheqjen Kryeministri rus Dmitri Medvedev dhe qeveria e tij kanë dhënë dorëheqjen, pasi Presidenti Vladimir Putin propozoi ndryshime në...

A po e humbet BE Ballkanin?

Me “lodhjen nga zgjerimi“, BE po humbet mjaft nga influenca e saj në rajonin e Ballkanit. Aktorë të tjerë duan t‘i joshin këto vende,...

VËZHGIMI: Pse besimtarët ortodoksë po kthehen kundër Putinit

Besimtarët dhe klerikët ortodoksë po kthehen gjithnjë e më shumë kundër presidentit rus Vladimir Putin, sipas prestigjiozes “Politico” në Bruksel, duke e ilustruar këtë...

Analiza/ Samit sipas shijes ruse

Po, dialogu është vlerë në vetvete, por samiti i Ukrainës në Paris i shtyu në kohë problemet. Presidenti ukrainas, Selenskyj gabon, nëse mendon, se...