06/12/2023
Tags SHBA

Tag: SHBA

Trump rrezikon luftë në Lindjen e Mesme

Me vrasjen e gjeneralit iranian Soleimani presidenti i SHBA-së, Donald Trump riskon shpërthimin e dhunës së pakontrolluar në rajon. Po ashtu ai dobëson forcat...

Kush ishte gjenerali Soleimani, “komandanti në hije” i Iranit që u...

Forcat amerikane në Irak kanë vrarë sot gjeneralin Qasem Soleimani, i cili ishte kreu i forcës elitare të Gardës Revolucionare të Iranit- Quds. Lajmi u...

Pse dy bazat ushtarake amerikane në Turqi janë tejet strategjike për...

Pas shumë dekadash bashkëpunimi ushtarak, Turqia ka kërcënuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës se mund t’i mbyllë një nga “portat” më të rëndësishme në...

Kongresi amerikan njeh gjenocidin ndaj armenëve, reagon Turqia

Kongresi amerikan ka njohur zyrtarisht gjenocidin ndaj armenëve, me një votim bipartizan, që u mbështet nga 405 nder 435 ligjvënës gjithsej. Rezoluta jo detyruese...

Donald Trump dëshiron të blejë ishullin e Groenlandës nga Danimarka

Presidenti është i interesuar për burimet natyrore dhe rëndësinë gjeostrategjike të pjesës në verilindje të Kanadasë, thuhet. Sipas gazetës "Wall Street Journal" disa këshilltarë...

Garë e re për Hënën

Gjysmë shekulli pas zbritjes së parë të amerikanëve në Hënë duket se është duke u bërë sërish garë për satelitët rreth tokës. SHBA do...

Zbardhet pas 46 vitesh vrasja e dy vajzave 19-vjeçare, arrestohet 80-vjeçari

Thuajse gjysmë shekulli më vonë, një vrasje e dyfishtë e ndodhur në shtetin e Virxhinas, në SHBA, është zbardhur nga policia, e cila ka...

Donald Trump në Irak: SHBA, jo më “polici i botës”

Që nga marrja e postit, presidenti amerikan nuk ishte shfaqur tek trupat amerikane jashtë vendit, deri në vizitën e së mërkurës në Irak. Por...