08/04/2020
Tags Shqiperi-greqi

Tag: shqiperi-greqi

Athina bën fqinjen e mirë: Shqipëria ka përmbushur kushtet, të hapen...

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, ka kërkuar hapjen e negociatave me Shqipërinë sa më shpejt të jetë e mundur, duke theksuar se...

Investimet/ Si Greqia humbi vendin e parë në Shqipëri

Kapitali grek në Shqipëri është tkurrur me shpejtësi, duke i dhënë fund mbizotërimit prej dekadash për shkak të krizës financiare, ambicies në rritje në...

Mitsotakis: Shqipërinë e duam në BE, por të respektojë pakicat

Në nisje të Samitit të Selanikut, Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka folur për marrëdhëniet me fqinjët, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Para kryeministrave të...

Greqia del garant: Bindim Macronin për t’i hapur negociatat Shqipërisë

Pas vizitës së kryeministrit Rama në Athinë ku u takua me homologun Kiriakos Micotaqis, Greqia duket se po shton përpjekjet për të lobuar me...

Edi Rama flet nga Greqia për kufirin detar, minoritetet dhe vrasjen...

Pas rreth një ore në zyrën e kryeministrit grek Kiriakos Micotaqis, Kryeministri Edi Rama thotë se pati një bisedë me frymë bashkëpunuese. Në një intervistë...

Rama merr mbështetjen e Greqisë/ Micotaqis: “Ok” për negociatat

Athina zyrtare ndryshon qasjen e saj për çeljen e negociatave të Bashkimit Europian me Shqipërinë. Kryeministri Kiriakos Micotaqis më herët ishte shprehur se do të...

“Mund të trokasim në derën tuaj pas disa ditësh për ndihmë”!...

Prej takimeve të para që ka kryer kryeministri i ri grek Kyriakos Mitsotakis në Nju York në kuadrin e sesionit të 74 të asamblesë...

Raportet e ngrira Athinë–Tiranë: Në pikëpyetje takimi Rama-Mitsotakis

Athina zyrtare vazhdon të gjykojë se Tirana nuk po i përmbush detyrimet e veta ndaj minoritetit grek në Shqipëri. Ky gjykim është artikuluar sërish...

Micotaqis në krye të qeverisë greke, Nano: Kohë të vështira për...

Kohë të vështira për Shqipërinë paralajmëron Mustafa Nano në raport me marrëdhëniet me qeverinë greke nën drejtimin e Micotaqis. Në monologun e kësaj të...

Ministri i Jashtëm grek: Unë jam himarjot. Edi Rama grek nga...

Kryeministri i Greqisë Qiriakos Micotaqis i ka besuar drejtimin e politikës së jashtme një prej njerëzve të tij më të afërt nga radhët e...