25/01/2020
Tags Shqiperia

Tag: shqiperia

Shtohen shpresat e Shqipërisë për fillimin e negociatave

Komisioni Europian pohon se nuk do të ketë rregulla të reja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shtohet shpresat për hapjen e negociatave. Shpresat për...

Çfarë do të sjellë presidenca kroate e BE-së?

Ruajtja e kufirit, zgjerimi i BE, Brexit - këto janë temat kryesore, ku ka për t'u përqëndruar presidenca kroate gjatë gjashtëmujorit të parë të...

Viti “vendimtar” i BE në raport me Ballkanin

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi është optimist, sa i përket procesit që duhet të drejtojë. Por shkaqe për optimizëm nuk ka, sepse rezistenca ndaj...

Çfarë detyre ka Presidenca e BE-së? Shumë punë dhe një shans...

Kroacia më 1 janar 2020 do të kryesojë presidencën e BE-së duke pasuar Finlandën. Kjo nënkupton një mori konferencash, që do të drejtohen nga...

“Zëri i Evropës Lindore”: Shqipëria, Maqedonia dhe dallimet mes Lindjes e...

Mediat evropiane e quajnë Ivan Krastev "zëri i Evropës Lindore“. Në librin "The Light that Failed", jepen shpjegimet e tendosjeve Lindje-Perëndim. Libri i autorit,...

Italia dhe gjashtë vende të BE: Të hapen shpejt negociatat me...

Italia dhe gjashtë vende të Bashkimit Europian i kërkojnë Komisionit Europian nëpërmjet një letre të shtjellojë konkretisht propozimet për përmirësimin e efektivitetit të procesit...

ANALIZA/ Propozimet franceze: Reformim apo fund i zgjerimit të BE?

Në tetor presidenti francez, Macron u kritikua shumë, kur bllokoi çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Tani nga Parisi...

Nënkryetarja e CDU/CSU për propozimin francez: Një përpjekje për të penguar...

Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert e kritikon ashpër propozimin francez për zgjerimin. Në një deklaratë për DW ajo tërheq...

Anketa: Çfarë mendojnë shqiptarët në Kosovë dhe Shqipëri për njëri-tjetrin

Në një anketë të një organizate ndërkombëtare, të cilën e ka siguruar dialogplus.ch, për herë të parë ofrohet një tablo më e qartë mbi...

Franca paraqet në Bruksel draftin për zgjerimin e BE: Katër shtyllat...

Pas deklaratave të Emmanuel Macron dhe “Jo”-së së Francës për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, me arsyetimin e se BE...