28/10/2020
Tags Suedia

Tag: suedia

“Babai” i anti-karantinimit suedez pranon gabimin: Humbëm shumë njerëz

Anders Tegnell, shefi epidemiolog i Suedisë, i cili është prapa strategjisë së vendit për të mos mbyllur për shkak të pandemisë koronavirus, ka pranuar...

“Mbyllja e kufijve, qesharake”: Flet arkitekti i strategjisë kontraverse suedeze

Ndërsa shumica e Evropës vendosi kufizime të mëdha në jetën publike muajin e kaluar për të frenuar përhapjen e koronavirusit, një vend dalloi nga...

Suedia nuk është siç duket, ministrja e Jashtme rrëzon mitin e...

Ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde deklaroi të premten se zërat se jeta në Suedi gjatë kohës së koronavirusit rrjedh normalisht, janë vetëm një...

Suedi/ Mbi 1 000 viktima nga nisja e pandemisë COVID-19

Koronavirusi i ri ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 1 000 personave që prej fillimit të epidemisë, sipas një bilanci zyrtar të komunikuar...

Si po funksionon strategjia e Suedisë për COVID-19?

Edhe pse të gjendur përballë kritikave nga vendet fqinje dhe mbarë Europa, Suedia vazhdon të ndjekë strategjinë e saj kundër përhapjes së COVID-19, por...

Plani makabër i Suedisë: Terapia intensive nuk do jetë për të...

Suedia ishte mes vendeve të pakta në botë që refuzoi të izolonte popullsinë e saj për frenimin e pandemisë së koronavirusit, duke ia lënë...

Suedi, 114 viktima në 24 orët e fundit: Lagjet e varfra...

Në Suedi, lagjet e varfra në periferitë e Stokholmit janë prekur deri në tri herë më shumë nga koronavirusi i ri, sesa pjesa tjetër...

Suedia po mendon të ndryshojë strategjinë: Mjaft me “gjithçka hapur”, të...

Suedia po përgatitet të ndryshojë strategjinë për të përballuar dallgën e epidemisë që pritet të përplaset në vend. Me një intervistë tronditëse në stilin...

Suedia ka lënë “gjithçka hapur”, eksperti shpjegon: Pse nuk ia vlen...

Suedia është një nga të paktat vende që kanë refuzuar deri tani strategjinë e izolimit, duke lënë të hapur pothuajse gjithçka. Epidemiologu Anders Tegnell...

Mjekët dhe shkencëtarët suedezë: Qeveria po na çon drejt katastrofës

Derek Robertson Ura Øresund është një mrekulli inxhinierike që lidh qytetin suedez të Malmös dhe Kopenhagën dhe që në ditë normale transporton 70,000 njerëz çdo...