17/05/2021
Tags Termeti

Tag: Termeti

Leksionet e tërmetit të vitit 1926 për rindërtimin e Durrësit

Hapësirat e lira që u krijuan pas shkatërrimit të mjaft godinave në Durrës nga tërmeti i 26 nëntorit mund të ruhen si sipërfaqe të...

Shqipëria, vendi më sizmik në rajon: Nis puna për kodin e...

Tërmeti i 26 Nëntorit nxori nevojën e ndryshimit të kodit sizmik.  Ndryshe nga Shqipëria që për ndërtimet zbaton kodin e vitit 1979, Greqia e...

Njeriu i Erdoganit në Tiranë për 500 banesat: Për 6 muaj,...

Turqia dha një tjetër garanci për ndërtimin e menjëhershëm të 500 banesave të premtuara për të pastrehët e tërmetit. Ishte ministri i Mjedisit dhe...

Pacolli rrëfen si e mori vendimin për të dhuruar 1 mln...

Biznesmeni i njohur Behgjet Pacolli ishte një ndër të parët që mori nismën për të dhuruar para për të prekurit nga tërmeti i 26...

Tërmeti/ Dy mijë pasgoditje, sizmiologët: Lajm i mirë, po çlirohet energjia

Sizmiologët iu kërkojnë qytetarëve të mos i kapë paniku nga lëkundjet e tokës që po ndodhin për gati një muaj, pasi janë normale. Edhe...

Gjermania jep grantin 4 milionë euro për rindërtimin pas tërmetit

Qeveria gjermane do të mbështesë rindërtimin në Shqipëri, pas tërmetit të 26 nëntorit, me një grant prej 4 milionë euro. Ambasada e Gjermanisë në Tiranë...

Tërmeti i pasdites, sizmiologu: Kishte zgjatshmëri, por magnituda 4.3 nuk shkakton...

Sizmiologu Rrapo Ormeni, në një lidhje telefonike për emisionin “Opinion” në Tv Klan, ka thënë së tërmeti i pasdites të së enjtes me magnitudë...

Rama zbulon mesazhin që i çoi Bashës në celular pas tërmetit

Në një intervistë për “Zona e Debatit” në Klan Kosova kryeministri Edi Rama ka zbuluar mesazhin që i ka çuar shefi tw opozitës, Lulzim...

Tërmeti lëkund sërish Tiranën e Durrësin

Tërmeti lëkund sërish Tiranën e Durrësin. Lëkundjet ishin të shkallës 4.3 Rihter me epiqendër në Maminas. Tërmeti ra në orën 17.03 minuta. Lëkundjet shkaktuan panik te...

Vienna Insurance Group, në ndihmë të familjeve të prekura nga tërmeti

Vienna Insurance Group (VIG) është një kompani e cila ofron një gamë të gjerë produktesh dhe shërbimesh sigurimi në të gjithë Europën Qendrore dhe...