17/05/2021
Tags Termeti

Tag: Termeti

Cili është tërmeti më i fortë? Ku ndodh pjesa më e...

Cili është tërmeti më i tmerrshëm i njohur ndonjëherë? Tërmeti që ka shkaktuar më shumë viktima ka rënë në vitin 1557 në Kinën qendrore. Goditi...

Fotot pikante: Frika dhe paniku nga tërmeti vë në siklet banorët

Përpos panikut që kaploi gjithë qytetarët prej tërmetit, situata është shoqëruar edhe me disa situata gazmore. Banorët të frikësuar nga lëkundjet e forta, të ndodhur...

Historiku i tërmeteve në Shqipëri: Më i fuqishmi ai i vitit...

Tërmeti i kësaj të shtune është një ndër më të fuqishmit që kanë goditur Shqipërinë ndër vite. I pari i regjistruar me numrin më...

Paralajmërimi i sizmiologut: Lëkundjet do të vijojnë edhe në javët e...

Ekspertët sizmiologë bëjnë të ditur se rreziku nga tërmeti nuk ka kaluar. Profesor Rrapo Ormeni i pyetur nga Panorama.al, bën të ditur se termeti me...

Shkencëtarët: Si renditet Shqipëria në Europë për rrezikun nga tërmetet

Shqipëria është në zonën e rrezikut për sa i përket rrezikut nga aktiviteti sizmik. Sipas një raporti të fundit nga dy shkencëtarë amerikanë, vendi...