18/01/2021
Tags Toka

Tag: Toka

Shkencëtarët zbulojnë pikën më të thellë të Tokës

Shkencëtarët kanë zbuluar pikën më të thellë të Tokës. Kjo pikë ndodhet në pjesën lindore të Antarktidës nën akullnajën Denman. Ky kanion i mbushur me...

Fotot mahnitëse që tregojnë sa i bukur është planeti Tokë

Sa herë që mendojmë se e njohim planetin ku jetojmë, Toka na dhuron surpriza, shpesh herë të këndshme. Si në rastin e 280 peizazheve mahnitëse...

Cianuri mund të ketë qenë guri themeltar i krijimit të jetës...

Cianuri mund të ketë qenë guri themeltar i krijimit të jetës në Tokë. Një grup kërkuesish të NASA-s ka analizuar disa fragmente antike meteoritësh...

Skenari katastrofik: Çfarë do të bënim nëse një asteroid do të...

Shembull: një teleskop sapo ka dalluar një asteroid me diametër nga 100 deri në 300 metra që po lëviz me shpejtësinë 14 kilometra në...

Diamantet janë treguesit se si u ndërtuan kontinentet

Diamantet nuk janë vetëm miqtë më të mirë të vajzave, por ruajnë edhe një sekret tjetër mjaft të rëndësishëm. Në fakt nëpërmjet tyre mund të...

70 kuriozitete fantastike që nuk i dini për Tokën

Toka është planeti i treti i sistemit tonë diellor. Toka është rreth 4.57 miliardë vjet e vjetër, dhe i vetmi planet në sistemin tonë...

Misteri: Kur dhe nga ka ardhur uji i Tokës?

Toka njihet si Planeti blu për shkak të oqeaneve, të cilat mbulojnë më shumë se 70 për qind të sipërfaqes. Ndërsa uji është thelbësor...

Një enigmë më pak për brendësinë e Tokës

Bërthama e Tokës u ngurtësua 565 milionë vjet më parë. Megjithëse planeti jonë është krijuar prej 4.5 miliardë vjet më parë, zemra e tij është...

A kanë ekzistuar qytetërime të tjera mbi Tokë përpara njeriut?

A është e mundur që qytetërime të tjera, jo humane të kenë jetuar në Tokë përpara qytetërimit tonë. Nëse po, pse nuk arrijmë të...

Çfarë do të ndodhë me Tokën nëse Dielli shuhet?

Astronomët mendojnë se pas disa miliarda vitesh, Dielli do të bymehet kaq shumë sa do të mbulojë Tokën. Nëse ne do të jemi përsëri...