11/12/2023
Tags Turqi

Tag: turqi

Erdogan nuk pranon dorëheqjen e ministrit të Brendshëm

Presidenti Rexhep Taip Erdogan ka refuzuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Suleyman Soylu. Zyra e Komunikimit të Presidentit turk njoftoi se Erdogan nuk e kishte...

Pandemia e koronavirusit: Në Turqi luftohet me kolonjë!

Në Turqi, spërkatja dhe fërkimi i duarve me kolonjë, është një ritual i hershëm kur shkon tek një berber, në një restorant apo edhe...

Pas dy vitesh bllokim, rihapet Wikipedia në Turqi

Pas dy vitesh e gjysmë bllokim, Wikipedia nuk do të jetë më e censuruar në Turqi. Këtë mëngjes, Autoriteti i Kontrollit të Teknologjisë së...

Pse dy bazat ushtarake amerikane në Turqi janë tejet strategjike për...

Pas shumë dekadash bashkëpunimi ushtarak, Turqia ka kërcënuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës se mund t’i mbyllë një nga “portat” më të rëndësishme në...

“U urdhërua nga Zoti kundër të pafeve”/ Si e paraqiti Turqia...

Ndërsa Turqia njoftoi muajin e kaluar operacionin e saj ushtarak në Sirinë verilindore, zyrtarët turq thanë se operacioni do të “parandalonte krijimin e një...

Nga aleat, në kundërshtar të Erdogan, ish-kryeministri Davutoglu largohet nga partia...

Ish-kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu ka dhënë dorëheqjen nga partia në pushtet, AKP e udhëhequr nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogani. Kjo u bë e...

“Do ta paguajnë shtrenjtë”, Turqia i përgjigjet kërcënimeve të Greqisë

Gjatë dy ditëve të fundit, ka patur tensione të shtuara mes Greqisë dhe Turqisë. Së fundmi, ministri turk i Mbrojtjes, Hukusi Akar ka kërcënuar Greqinë,...