25/10/2020
Tags Vatikan

Tag: vatikan

Kthesë historike në Vatikan, për herë të parë një grua emërohet...

Një kthesë historike në gjirin e Kishës Katolike është konsideruar emërimi i një gruaje në postin e nënsekretares së Shtetit të Vatikanit. Francesca di...

“Dy papët” dhe lufta mes fraksioneve të Vatikanit

Massimo Franco Nuk është hera e parë në pothuajse shtatë vjet që Papa Françesku dhe paraardhësi i tij, Benedikti XVI, kanë treguar se kanë pikëpamje...

Garda e Rojeve Zvicerane, cilët janë “engjëjt” që ruajnë Papën dhe...

Burimet historike zakonisht flasin shumë qartë për aktivitetet ushtarake të Vatikanit, dhe shumica e studentëve aktualë të historisë evropiane besojnë se koha e “luftës...

Benedikti XVI thyen heshtjen dhe i kërkon Françeskut të mos shugurojë...

Ish-Papa Benedikti XVI i ka bërë thirrje publikisht pasardhësit të tij, Papa Françeskut, të heqë dorë nga shugurimi i burrave të martuar, një iniciativë...