26/05/2020
Tags Zgjedhjet ne SHBA

Tag: zgjedhjet ne SHBA

“Super e marta”, Joe Biden bën kthesën e madhe me një...

Joe Biden fitoi nëntë nga 14 shtetet që votuan për nominimin e kandidatit demokrat që do të përballet me Donald Trump në zgjedhjet presidenciale...

Bernie Sanders: Bloomberg po kërkon të blejë zgjedhjet

Senatori demokrat i Vermontit, Bernie Sanders vazhdoi sulmet ndaj rivalit Michael Bloomberg duke e akuzuar miliarderin se po përpiqej të blejë zgjedhjet. “Bloomberg, ashtu si...

Makthi i izraelitëve për një garë presidenciale Trump-Sanders

Yossi Klein Halevi* Pyesni hebrenjtë britanikë se çfarë këshillash do t’u ofronin hebrenjve amerikanë, bazuar në përvojën e tyre në luftën kundër Korbizmit (teoritë e...

Warren dhe Sanders kundër financimit të fushatave nga miliarderët

Debati të premten në New Hampshire mes demokratëve në garë për të qenë kandidati zyrtar i partisë për zgjedhjet presidenciale, u përqëndrua tek financimi...

Historike në SHBA: Fati i kandidatit presidencial, edhe në xhami

Për herë të parë në historinë e SHBA, në disa xhami po mbahen debate mbi kandidatin e mundshëm demokrat për Presidencialet e këtij vitit. Kjo...

Pse Ajoa është e rëndësishme në garën për Shtëpinë e Bardhë?

Ngjarja e parë që do të ndihmojë në zgjedhjen e kandidatëve për president të Shteteve të Bashkuara ndodh sot në shtetin e Ajoas. Votuesit demokratë...

Si po dëmtohen demokratët amerikanë nga konkurrenca e brendshme

Konkurrenca e brendshme partiake mes demokratëve ende është e shëndetshme. Por po të zgjatet shumë, do të jetë një problem serioz për demokratët, thotë...

Gara presidenciale, përplasje e hidhur mes Warren dhe Sanders

Përballja e 7-të televizive mes kandidatëve demokratë për Shtëpinë e Bardhë, mori një rrjedhë më personale, në prag të primareve të Ioua në 3...

Trump në qendër të debatit të kandidatëve demokrat: Presidenti më i...

Shtatë kandidatët kryesor demokrat për zgjedhjet presidenciale amerikane, u përfshinë në një debat të nxehtë të enjten në mbrëmje, duke e cilësuar presidentin Donald...

Kandidatura e Michael Bloomberg, pse milioneri përballet me skepticizëm mes demokratëve

Fushës së mbushur me kandidatët që shpresojnë të marrin emërimin presidencial të partisë demokrate iu shtua një emër i ri së fundmi, ish kryetari...