26/01/2020
Tags Zgjedhjet në Turqi

Tag: Zgjedhjet në Turqi

7 gjërat që mësuam nga rizgjedhjet e Stambollit

Ragip Soylu* Ekrem Imamoglu, një politikan vendas deri tani pak i njohur, është bërë kryetitulli kombëtar dhe ndërkombëtar pas fitores së tij historike në zgjedhjet...

Lira në pikiatë pas përsëritjes së zgjedhjeve për bashkinë e Stambollit

Lira turke ra në nivelin më të ulët ndaj dollarit që prej tetorit, pasi Këshilli Suprem Zgjedhor shpalli të pavlefshëm rezultatin e zgjedhjeve për...

Rivotimi në Stamboll, opozita e cilëson “të pabesë”, protesta në qytet

Komisioni shtetëror i zgjedhjeve në Turqi po përballet me kritika të ashpra, për faktin se urdhëroi rivotim në qytetin e Stambollit, pas fitores së...

Partia e Erdogan kërkon rinumërim të plotë të votave në Stamboll

Partia AK e Presidentit Tayyip Erdogan po kërkon një rinumërim të plotë të të gjitha votave të hedhura në zgjedhjet lokale në Stamboll, tha...

“Kryebashkiaku” i ri i Stambollit: AKP, humbës të këqinj! Erdogan? Çdo...

Stambolli vijon të jetojë mes realiteteve paralele. Në konferencat e përditshme për shtyp, Ekrem Imamoglu i partisë opozitare “CHP” thotë se është kryebashkiaku i...

U themelua nga Ataturku: Çfarë partie është CHP, rivalja e Erdoganit...

Në disa qytete turke kandidatë të Partisë Republikane (CHP) arritën fitore. Po çfarë partie është kjo? Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) - në përkthim: Partia Popullore...

Në Turqi ankimohen zgjedhjet. Partia e Erdoganit nuk pranon humbjen në...

Partia në pushtet e presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan ka vendosur ta sfidojë rezultatin tejet të ngushtë të zgjedhjeve lokale të së dielës në...

Shpirti i demokracisë është akoma gjallë në Turqi

Nga Timo Lokoschat, BILD Auç! ‘Shuplakën osmane’, që Erdogan e kishte premtuar për kundërshtarët e tij, e mori vetë ai. Dhe çfarë shuplake. Në zgjedhjet lokale,...

ANALIZA: Çfarë do të thotë humbja e Stambollit dhe Ankarasë për...

The Economist Në vitet e shkuara, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan dhe qeveria e tij kanë marrë kontrollin e gjyqësorit dhe kanë penguar shtypin, duke...

Fillimi i fundit të epokës Erdogan?

Në Stamboll nuk ka rezultat zyrtar, por në qytete të rëndësishme, partia konservatore islame, AKP ka përjetuar humbje të fortë. Kjo ngre edhe çështjen...