Bota Të hapen apo jo vendpushimet e skive? Çështja që ka përçarë Europën

Të hapen apo jo vendpushimet e skive? Çështja që ka përçarë Europën

Gjermania po kërkon që vendet alpine ende të mos hapin vendpushimet e tyre të skive për ta bërë luftën kundër pandemisë së koronavirusit më efektive, por duket se një marrëveshje me Austrinë do të jetë e vështirë të arrihet, tha të enjten kancelarja Angela Merkels.

“Sezoni i skive po afron. Ne do të përpiqemi të arrijmë një marrëveshje në nivelin evropian për mbylljen e të gjitha vendpushimeve të skive“, tha ajo, duke shtuar se duke pasur parasysh rezistencën e Austrisë, kjo mund të mos jetë e mundur.

Në valën e parë të pandemisë në fillim të vitit, shumë gjermanë u infektuan në vendpushimin austriak të skive Ischgl dhe Gjermania lëshoi ​​paralajmërime muajin e kaluar kundër udhëtime në vendpushimet e skive në Austri, Itali dhe Zvicër.

Franca, Italia, Sllovenia, Gjermania dhe Austria vendosën në fillim të dimrit të linin vendpushimet e skive të mbyllura, duke shpresuar të hapeshin në kulmin e sezonit, nëse shkalla e përhapjes së infeksionit zvogëlohet ndërkohë.

Masat e mbylljes së vendit në Austri po hiqen më 7 dhjetor dhe është ende e panjohur se çfarë do të thotë kjo për sektorin austriak të skive. Austria nuk është në favor të rregullave të përbashkëta evropiane, dhe shumica e turistëve të huaj vijnë në Austri nga Gjermania.

Kryeministri italian Giuseppe Conte njoftoi se nuk do të kishte ski për Krishtlindjet “sepse ata do të kishin një valë të tretë të epidemisë”. Të hënën në mbrëmje, ai bëri thirrje për mbylljen e vendpushimeve të skive në të gjithë Bashkimin Evropian gjatë festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri për të frenuar përhapjen e virusit, i cili hasi në reagime të ndryshme.

Kështu, zyra e Ministrit austriak të Financave, Gernot Bluemel, menjëherë paralajmëroi se mbyllja e vendpushimit të skive do t’i kushtonte shtetit afërsisht 2.4 miliardë euro në të ardhurat e humbura gjatë sezonit tre-javor të Krishtlindjeve.

“Nëse BE me të vërtetë dëshiron të mbyllet, ajo duhet të paguajë për të”, tha Bluemel, duke shtuar se Unioni duhet të rimbursojë 80 përqind të të ardhurave, në përputhje me programin e ndihmës të qeverisë austriake për të gjitha bizneset e mbyllura për shkak të COVID-19.

Qeveria franceze ka vendosur që vendpushimet e skive duhet të qëndrojnë të mbyllura deri në fillim të vitit 2021, megjithëse një vendim për heqjen e masave shtrënguese dhe rihapjen e kinemave, muzeve dhe teatrove hyn në fuqi më 15 dhjetor, duke lënë të zhgënjyer banorët e qytetit alpin të Megeve, në këmbët e Mont Blanc

Vendpushimi i skive po përgatitej të mirëpriste dhe mirëpriste adhuruesit e sportit të bardhë para Krishtlindjes, pasi lehtësoi masat e izolimit, por pas vendimit të qeverisë, banorët e Megeve ndihen “të ndëshkuar”.

Presidenti Emmanuel Macron njoftoi të martën lehtësimin gradual të masave epidemiologjike dhe tha se ishte “e pamundur të imagjinohej” hapja e vendpushimeve të skive për Krishtlindje dhe Vitin e Ri, por që ai do të preferonte ta bënte këtë në janar.

Zvicra, e cila nuk është anëtare e BE, tashmë ka hapur vendpushimet e saj të skive.