Bota The Guardian: Irani, ose do të ketë një bombë bërthamore ose do...

The Guardian: Irani, ose do të ketë një bombë bërthamore ose do të bombardohet

Gazeta britanike The Guardian raportoi në një editorial se Presidenti amerikan Donald Trump po zhvillon një garë për të hyrë në luftë.

Gazeta shton se bateritë e luftës po aktivizohen në të gjithë Lindjen e Mesme, ndërsa Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Gjermania, thanë të martën se ata nuk kishin zgjidhje tjetër, përveçse të nisnin një mekanizëm për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të gjashtëve vende me Iranin kur Teherani njoftoi pas vrasjes së Soleimanit se nuk do të respektojë më “kufizimet e funksionimit” të Marrëveshjes Bërthamore të 2015-ës.

Presidenti iranian paralajmëroi më pas se trupat evropiane në Lindjen e Mesme “mund të jenë në rrezik”.

Gazeta beson se Evropa, përfshirë Britaninë e Madhe, nuk duhet të ndjekë marrëzinë e strategjisë së Presidentit Trump.

The Guardian deklaron se ish-këshilltari i Trump, Richard Goldberg e ka bërë të qartë se Presidenti nuk do të falë një Britani të Madhe të izoluar që i duhet dëshpërimisht një marrëveshje tregtare nëse merr një pozicion në kundërshtim me SHBA-të mbi Iranin.

Nëse marrëveshja e tanishme bërthamore nuk mund të ruhet ose një e re nuk nënshkruhet, e vetmja mundësi që mbetet është që Irani të ketë një bombë bërthamore ose të bombardohet, thotë gazeta.

Ajo konkludon se kthimi i Iranit në tryezën e bisedimeve do të kërkojë që “krahët e skifterëve amerikanë” të minohen, sepse në rrethanat aktuale shanset për bisedime janë të pakta.