Bota Tjetër rekord rastesh të reja në Itali. Gjermania dhe Franca drejt mbylljes

Tjetër rekord rastesh të reja në Itali. Gjermania dhe Franca drejt mbylljes

Mes masave të reja anti-Covid e protestave kundër tyre, rastet e reja në Itali vijojnë të rriten me ritme të shpejta.

Autoritetet italiane kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 198,952 testime, ndërsa janë konfirmuar 24,991 persona pozitivë, shifra më e lartë e të infektuarve që prej fillimit të pandemisë.

Në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë edhe 205 persona të prekur me Covid-19, duke e çuar në 37,905 numrin e atyre që kanë humbur betejën me koronavirusin.

Gjermania vendos kufizime gjithëpërfshirëse

Qeveritë federale dhe shtetërore të Gjermanisë kanë rënë dakord të vendosin kufizime të mëdha kontakti për muajin nëntor, në një përpjekje për të frenuar infektimet me COVID-19, sipas burimeve të përfshira në bisedimet midis udhëheqësve rajonalë dhe kancelares Angela Merkel.

Mbyllja e restoranteve para Krishtlindjes, e kërkuar nga Merkel, do të hyjë në fuqi të hënën.

Ajo mori mbështetjen e 16 kryeministrave shtetërorë gjermanë për të miratuar gjithashtu kufizime të mëdha kontakti nga kjo ditë, sipas së cilës anëtarët e vetëm dy familjeve mund të takohen në publik, me një maksimum prej 10 personash.

Gjithashtu, tifozët do të ndalohen nga ndeshjet e Bundesliga-s për muajin nëntor.

Gjermania ka në plan të mbyllë të gjitha objektet kulturore dhe rekreative dhe kjo përfshin të gjitha stadiumet dhe vendet që zhvillojnë ngjarje profesionale sportive.

Nga ana tjetër, shkollat ​​dhe kopshtet do të qëndrojnë të hapura.

Dyqanet do të qëndrojnë të hapura gjatë mbylljes së nëntorit, megjithatë nuk do të lejohet më shumë se një klient për 10 metra katrorë.

Qendrat kozmetike, sallonet e masazheve dhe studiot e tatuazheve do të duhet të mbyllen duke filluar nga e hëna, por parukierët mund të qëndrojnë të hapur nën kushte të rrepta higjienike.

Bllokim i ri edhe në Francë

Presidenti francez, Emmanuel Macron pritej të flasë sot përpara kombit, mes spekulimeve të përhapura në media se ai do të shpallë një bllokim të ri për pandeminë.

Të dhënat ditore të lëshuara nga qeveria, të martën në mbrëmje, treguan 523 vdekje në 24 orë, numri më i lartë ditor që nga prilli.

Macron mbajti dy takime të Këshillit të Mbrojtjes Kombëtare këtë javë për të diskutuar situatën, ndërsa ministrat diskutuan opsionet me udhëheqësit e opozitës, bizneset dhe sindikatat.

Kreu i federatës së spitaleve publike franceze, Frederic Valletoux, ka bërë thirrje për masa “radikale”, duke thënë se ndalimi i orës lokale i vendosur javët e fundit nuk ka pasur efektin e dëshiruar.

“Sot unë kërkoj një bllok të ri që është i qartë, me një kalendar të saktë”, theksoi Valletoux radios ”France Inter”.

”Vala e dytë e shpërthimit do të ishte shumë më shkatërrimtare se e para sepse do të përkonte me sëmundjet e tjera sezonale dhe personeli mjekësor është i rraskapitur”, paralajmëroi ai.

Franca mbajti nën kontroll valën e saj të parë të koronavirusit falë një bllokimi rigoroz 55-ditor që zgjati nga mesi i marsit deri në mes të majit, por më shumë se 26 000 pacientë kanë vdekur që nga hapja.