Aktualitet Trafikonin drogëra të forta në Mykonos, shkatërrohet banda ku bënin pjesë edhe...

Trafikonin drogëra të forta në Mykonos, shkatërrohet banda ku bënin pjesë edhe shqiptarë

Është shkatërruar një bandë e përbërë nga të rinj shqiptarë dhe slloven e cila transportonte drogë në baret e Mykonos.

Nga operacioni i policisë janë arrestuar gjashtë të rinj nga Shqipëria dhe Sllovenia. Të rinjtë kishin marrë një shtëpi me qera në Mykonos ku fshihnin të gjitha llojet e drogërave të forta me qëllim tregtimin e tyre në baret dhe klubet e natës të ishullit grek.

Megjithatë, përmes një qeni nuhatës i trajnuar për detektor të narkotikëve në port u dha fund planeve të tyre, kur gjatë kontrollit të një 22-vjecari shqiptar kur po zbriste nga trageti në portin e Mykonos mesditën e së mërkurës. Nga kontrolli në valixhen e tij u zbuluan dy pako njëra me 57.13 gram kokainë dhe tjetra 67.41 gram.

22-vjeçari shqiptar u arrestua nga policia dhe nga kontrolli i tij në banesën e tij u identifikuan dhe u arrestuan edhe të gjashtë bashkëpunëtorë të moshës 22, 25, 26, 24, 26, 27 dhe 27 vjeç, ndërsa u sekuestruan edhe dy pako të tjera me methamphetamine (MDMA) me peshë 47.01 gram, si dhe dy pako me kërp të papërpunuar me peshë 11.19 gram, dy pako me kokainë me peshë 14.99 gram, 17 tableta me përbërës kimikë të panjohur të cilat u dërguan për analizë, një rende metalike me mbetje hashashi.

Në posedim të shtatë të rinjve, u gjetën dhe u sekuestruan edhe 1,900 euro të përfituara nga shitja e mallit të paligjshëm, gjithashtu u sekuestruan gjithashtu edhe 11 celularë për të cilët kërkohej konfidencialiteti për të identifikuar furnizuesit dhe “klientët” e tyre. Të rinjtë e arrestuar do të ndiqen penalisht për posedim, transport dhe trafik droge.