Bota Trump paralajmëron rikthimin, ndërsa sulmon Biden, Faucin dhe Kinën

Trump paralajmëron rikthimin, ndërsa sulmon Biden, Faucin dhe Kinën

Pandemia, dëmshpërblimi nga Kina, akuzat për mungesë të transparencës së financave të tij dhe kompanive që ai drejton dhe gara presidenciale e vitit 2024. Donald Trump foli hapur dhe qartë, për herë të parë që nga muaji janar kur u largua nga Shtëpia e Bardhë, në Konventën e Partisë Republikane në Karolinën e Veriut.

Akuzat i nisi me doktor Anthony Faucin, që nuk e cilësoi një mjek të madh, por një promovues të madh, referuar këtu daljeve të tij në televizion sikurse e akuzoi edhe për menaxhim të gabuar të pandemisë në Shtetet e Bashkuara.

“Ai është gabuar për çdo çështje në lidhje me pandeminë, u gabua për Wuhanin, u gabua edhe për laboratorin. Ai është promovues, jo një doktor i madh, por një promovues i madh”

Sipas Trump, Kina do të duhet të dëmshpërblejë me 10 trilionë dollarë Shtetet e Bashkuara dhe mbarë botën, për përhapjen e Covid-19. Trump foli edhe për hetimin kriminal të nisur ndaj tij nga zyra e prokurorit të Nju Jorkut, duke e cilësuar atë si përpjekjen e fundit të demokratëve për ta fundosur ish-presidentin, pas sagës së 2 “impeachment”, që sipas tij dështuan.

“Ka qenë një gjueti 5-vjeçare shtrigash, mashtrim pas mashtrimi. Dhe ata nuk do të ndalojnë deri në nëntor të 2024”

Trump u zotua se do të ndihmojë republikanët në zgjedhjet e 2022, ndërsa fitoren e Biden e quajti një mashtrim.

“Zgjedhjet presidenciale të 2020 ishin zgjedhjet më të korruptuara në historinë e shtetit tonë. Ata përdorën Covidin dhe votat me postë për të vjedhur zgjedhjet. Ishin zgjedhje si të një shteti të botës së tretë. Shpëtimi i Amerikës varet në aftësinë tonë për të zgjedhur republikanët në çdo nivel, duke nisur nga zgjedhjet e mesit të mandatit vitin e ardhshëm”.

Edhe pse nuk e pranoi zyrtarisht, Trump nuk e fsheh ambicien për të garuar përsëri në zgjedhjet presidenciale të 2024.