Extra Ushqimet që ju mbajnë të hidratuar gjatë këtyre ditëve të nxehta

Ushqimet që ju mbajnë të hidratuar gjatë këtyre ditëve të nxehta

Në këto ditë në nxehta është shumë e rëndësishme të zgjidhni një dietë të shëndetshme ushqimore, e cila ju ndihmon të mbani trupin të hidratuar.

Nëse këshilla për t’u mbushur me energji nuk mjafton, këtu është një listë e 9 ushqimeve që do t’ju ndihmojnë të qëndroni të hidratuar gjatë gjithë ditës.

Ananasi është një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe ujit. Përkundrazi, nëse përdoret si një përbërës për një koktej alkoolik, veprimi i tij është edhe dehidratues (si të gjitha pijet alkoolike).

Shalqiri është një nga ushqimet që përmbajnë përqindjen më të lartë të ujit – 92%. Është gjithashtu i pasur me kalium, një mineral shumë i rëndësishëm që pengon dehidratimin e trupit.

Kastraveci është një perime me pak kalori, si dhe ushqimi që përmban më shumë ujë (96%), i cili është gjithashtu një burim i shkëlqyer i kripërave minerale. Nuk duhet anashkaluar dhe veprimi i tij pastrues dhe detoksifikues kundër toksinave.

Luleshtrydhja, përveç të qenit një frut me një sasi të madhe uji, mund të shtohet edhe në një gotë ujë për të pasur një shtim të lëngjeve brenda trupit.

Pjepri, në verë, është një domosdoshmëri. Përveç kësaj është i jashtëzakonshëm për të shuar etjen, gjithashtu, një fetë e këtij fruti garanton një kontribut të rëndësishëm të vitaminave A dhe C.

Speci djegës, sidomos nëse pritet në feta brenda një sallatë, jo vetëm që ndihmon për të qëndruar të hidratuar, por gjithashtu kryen një veprim kullues anti-celulitit!

Domatet, në çfarëdo forme që të konsumohen, parandalojnë dehidrimin.

Rrepkat, në sajë të kombinimit të kaliumit dhe ujit, të dy të pranishëm në sasi të mëdha, janë ushqimi ideal për të qëndruar i hidratuar.

Selinoja nuk është vetëm shumë hidratuese për lëkurën dhe trupin, por gjithashtu përmban vitamina A, C, B, K, si dhe folate dhe natrium. Një thesar i vërtetë ushqimor për funksionimin e mirë të organizmit!