Aktualitet VIDEO/ Nga Shqipëria për të grabitur 30 shtëpi në Spanjë, 23-vjeçarja pjesë...

VIDEO/ Nga Shqipëria për të grabitur 30 shtëpi në Spanjë, 23-vjeçarja pjesë e bandës

Tre shqiptarë janë arrestuar nga autoritetet spanjolle nën akuzën e grabitjes. Shqiptarët janë të moshës 19, 29 dhe një vajzë 23 vjeçe.

Të tre funksiononin si një grup i mirëorganizuar për të realizuar vjedhje të ndryshme. Sipas autoriteteve spanjolle, tre të rinjtë kanë realizuar më shumë se 30 grabitje në qytetin e Pontevedras në Spanjë, kryesisht duke hyrë në banesa.

Ata realizonin vjedhjet duke përdorur për çdo vjedhje, maska dhe makina të ndryshme.

Makinat që përdoreshin kishin targa false, të cilat vështirësonin identifikimin e tyre. Pasi realizonin vjedhjen e radhës ata ktheheshin në Shqipëri, për tu rikthyer sërish në Spanjë duke përdorur identitete të rreme.

Në fillim u arrestua 23-vjeçarja,  e cila në tentativë për tu larguar nga Spanja përmes aeroportit, iu gjetën bizhuteri të shtrenjta. Arrestimi i dy të tjerëve u realizua dy ditë më pas.

Gjatë kontrollit në banesat e tyre u sekuestruan një sasi parash, bizhuteri dhe sende të tjera me vlera të mëdha.

Identiteti i tyre ende nuk është bërë i ditur nga autoritetet spanjolle, ndërsa hetimet për këtë grup vazhdojnë.