Bota Viktimat babë e bir nga masakra në Zelandën e Re, njëri vdiq...

Viktimat babë e bir nga masakra në Zelandën e Re, njëri vdiq si hero

Ka ndërruar jetë nga plagët dhe njeriu i cilësuar  si “hero” në tentativën për ta bllokuar terroristin australian Brenton Tarrant gjatë vrasjeve në xhami.

Nash Rashid u hodh mbi 28-vjeçarin që po qëllonte mbi besimtarët, por u plagos rënë dhe më pas ndxërroi jetë në spital.

Rashidi erdhi nga Abotabadi, një qytet në Pakistan ku punoi me një bankë private para se të arrinte në Christchurch për të punuar si mësues.

Tragjedia e familjes së tij është edhe më e madhe, pasi atij iu vra dje djalin 21-vjeçar Talha, gjatë  sulmin terrorist.