Kryesore Votohet qeveria e re e Kosovës: Avdullah Hoti do të Kryeministri i...

Votohet qeveria e re e Kosovës: Avdullah Hoti do të Kryeministri i ri

Avdullah Hoti në seancë

Avdullah Hoti do të jetë Kryeministri i ri i Kosovës. Me 61 vota pro, 24 kundër dhe 1 abstenim, qeveria Hoti mori këtë të mërkurë miratimin e Kuvendit të Kosovës. Në votim morën pjesë 86 deputetë.

Në nisje të seancës, Avdullah Hoti ka prezantuar planin e tij qeverisës. Ai tha se qeveria do të ketë dy prioritete kryesore, luftimin e pandemisë së koronavirusit të ri dhe rimëkëmbjen ekonomike.

Hoti u shpreh se së bashku me partnerët e tjerë qeverisës do të kujdesen edhe për prioritetet e tjera si forcimi i shtetit, avancimin i demokracisë, lufta kundër korrupsionit, zhvillimi ekonomik, marrja e përgjegjësive kushtetuese për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë me përfshirje të Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Presidenti Hashim Thaçi mandatoi Avdullah Hotin nga radhët e LDK për kryeministër të Kosovës, pas rrëzimit të qeverisë Kurti, përmes mocionit të mosbesimit.

Lëvizja Vetëvendosje, fituese e zgjedhjeve të 6 Tetorit e dërgoi dekretin e Presidentit në Gjykatën Kushtetuese dhe më 28 Maj, gjykata i dha të drejtë Thaçit për mandatarin e qeverisë së re.

Lëvizja Vetëvendosje e kundërshtoi formimin e qeverisë së re dhe kërkoi zgjedhje të reja. Ajo ka nisur mbledhjen e nënshkrimeve për peticionin “Duam zgjedhje”, peticion ky i cili online ka nisur më 30 Maj.

Përbërja e kabinetit qeveritar të qeverisë Hoti

Avdullah Hoti, kryeministër

Besnik Tahiri, zëvendëskryeministër i parë

Driton Selmanaj, zëvendëskryeministër

Albulena Bala – Halimi, zëvendëskryeministëre

Goran Rakiq, zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal

Hykmete Bajrami, ministre e Financave

Besjan Mustafa, ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural

Vlora Dumoshi, ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve

Anton Çuni, mbetet ministër i Mbrojtjes

Arban Abrashi, ministër i Infrastrukturës dhe Ambientit

Agim Veliu, ministër i Punëve të Brendshme

Armend Zemaj, ministër i Shëndetësisë

Blerim Kuçi , ministër i Zhvillimit Ekonomik

Selim Selimi, ministër i Drejtësisë

Meliza Haradinaj – Stublla, ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës

Ramë Likaj, ministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit

Skënder Reçica, ministër i Punës dhe Mirëqënies Sociale

Vesel Krasniqi, ministër i Tregtisë dhe Industrisë

Dalibor Jevtiq, ministër për Kthim dhe Komunitete

Enis Kervan, ministër i Zhvillimit Rajonal