Kryesore ”Washington Post”: Kombet e Ballkanit bashkohen në Shqipëri

”Washington Post”: Kombet e Ballkanit bashkohen në Shqipëri

Që orët e para pasi një tërmet vdekjeprurës goditi Shqipërinë, duke shembur pallate dhe duke bllokuar dhjetëra njerëz, të cilët po flinin, nën rrënoja, fqinjët e saj ballkanikë u hodhën në veprim, shkruan gazeta prestigjioze amerikane ”The Washington Post”.

”Ofertat e ndihmës erdhën edhe nga e gjithë Europa dhe më tej, madje edhe armiqtë tradicionalë lanë mënjanë dallimet e tyre përballë katastrofës natyrore.

Shumë shpejt, ekuipazhe të specializuara shpëtimi po vinin sipas të gjitha planifikimeve. Një nga më të habitshmet ishte një ekip prej 13 personash nga Serbia, një vend me marrëdhënie tradicionalisht të vakëta me Shqipërinë për shkak të mosmarrëveshjeve në vazhdim për Kosovën.

Tërmeti me madhësi 6,4 ballë që goditi Shqipërinë të martën vrau të paktën 51 persona, plagosi 1 000 të tjerë dhe la të paktën 4 000 të pastrehë.

Secili nga fqinjët e Shqipërisë dërgoi ekuipazhe të specializuara të kërkimit dhe shpëtimit për të kontrolluar rrënojat, Italia, Greqia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova – ashtu si Serbia, Turqia, Rumania, Franca, Kroacia, Izraeli, Zvicra dhe Bashkimi Europian”, shkruan WP.

”Ndonjëherë është fuqia pa dallim dhe shkatërrimi i katastrofave natyrore që bashkon kombet. Një shembull i dukshëm ishte kur Greqia dhe Turqia nxituan të ndihmojnë njëra-tjetrën pasi tërmetet shkatërruese goditën secilin vend në më pak se një muaj në vitin 1999.

Shprehja e simpatisë, dërgimi i shpejtë i ekuipazheve të shpëtimit dhe imazhet e grekëve të zakonshëm që rreshtohen për të dhuruar gjak për turqit e plagosur në gusht të atij viti u shpërblyen pasi Athina u godit nga një tërmet në shtator, duke çuar në shkrirjen më domethënëse të tradicionalisht marrëdhënie të tensionuara apo edhe armiqësore midis dy fqinjëve në dekada dhe duke krijuar që prej atëherë frazën “diplomaci e tërmetit”, thekson mes të tjerash gazeta amerikane.

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, i cili bëri thirrje fillimisht për ndihmë ndërkombëtare për operacionet e kërkim-shpëtimit, reagoi shumë shpejt për të shprehur falënderimet e tij.

“Ndihemi mirë që nuk jemi vetëm dhe u jam shumë mirënjohës të gjithë miqve tanë”, tha ai të martën në mbrëmje duke qëndruar pranë rrënojave të një ndërtese në qytetin portual të Durrësit me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias.

“Unë jam absolutisht shumë mirënjohës për kryeministrin grek dhe ministrin e Punëve të Jashtme,” tha Rama. “Ata më telefonuan menjëherë dhe thjesht donin të dinin se çfarë u kërkohej dhe se ku duhej të ishin. Pra, kjo është e mahnitshme”, theksoi Rama.

Greqia dërgoi të martën dy ekipe zjarrfikësish të reagimit ndaj fatkeqësive me pajisje të specializuara dhe po dërgon edhe një ekip inxhinierësh civilë për të ndihmuar në përpjekjet e rindërtimit.

“Ne i kemi kaluar këto situata, ne e dimë këtë, ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar”, tha Dendias në Durrës.

“Ne i qëndrojmë pranë popullit shqiptar dhe qeverisë së tij për të ofruar gjithçka që mundemi”, theksoi ministri i Jashtëm grek”, përfundon gazeta prestigjioze amerikane ”The Washington Post”.