Kulturë Xhevahir Zeneli rrëfen punët e vështira që ka bërë në Amerikë

Xhevahir Zeneli rrëfen punët e vështira që ka bërë në Amerikë

Edhe pse në Shqipëri është ndër aktorët më të njohur, Xhevahir Zeneli pas emigrimit të SHBA ka bërë punë të ndryshme si shumë emigrantë të tjerë.

I ftuar sot në emisionin “Xing me Ermalin” në Tv Klan, aktori tregoi se në Amerikë ka punuar për ndërtimin e çative apo edhe si roje në një shkollë.

Ai tha se gjatë punës në një çati kishte mbetur lart pasi kishte frikë të zbriste dhe kishte pritur të vinte zjarrfikësja.

Ermal Mamaqi: Ndryshe nga shumë të tjerë ty të është dashur të punosh jashtë profesionit në Amerikë. Cila ka qenë puna më e vështirë që ke bërë atje?

Xhevahir Zeneli: Unë kam bërë punë të ndryshme atje. Ne rrinim në një kafene ku shpërndaheshin punëtorët zakonisht, si tek “Ushtari i Panjohur”.

Dhe i bëj përshtypje njërit, ai s’më kishte parë asnjëherë në televizor, jo për faj të tij. Më shikonte që rrija mendueshëm dhe më tha: Di të punosh ti? Po i thashë. A di të bësh çati më tha. Po, iu përgjigja. Më morën më futën në një furgon dhe na çuan në një ndërtesë. Do shtrohej një kartoserë për të mbuluar çatinë. Hipëm lart në çati dhe kur po errej do zbrisnim. Zbritën të gjithë dhe më thanë edhe mua zbrit. Jo u thashë nuk zbres dot, mu duk shumë lart. Mu duk tmerr. Pasi bëmë debat të madh erdhi zjarrfikësja.

Vunë shkallët ata, erdhën dy burra të shëndoshë më vunë duart si termometër dhe më zbritën. Zbrita poshtë dhe po rrija. Pashë që zjarrfikësja vuri gjobë, 1 mijë dollarë.

Erdhi sërish ai burri dhe më tha: Të pashë më aty ku kërkon punë e di ç’do të të bëj apo jo? Më vonë arrita në shkallën më të lartë dhe u bëra polic roje në një shkollë”.