Bota Xi takon Macron: Europa e Bashkuar është vizioni kinez i botës multipolare

Xi takon Macron: Europa e Bashkuar është vizioni kinez i botës multipolare

Presidenti kinez Xi Jinping tha në Paris se ai dëshiron një “Evropë të bashkuar dhe të begatë”, sepse është “vizioni kinez i botës multipolare”.

“Kina do të mbështesë gjithmonë integrimin evropian dhe zhvillimin e saj”, tha Xi pas bisedimeve me presidentin francez Emmanuel Macron.

Macron tha se të dy vendet do të punojnë së bashku në projektet e investimeve konkrete në vendet me të cilat Kina do të bashkëpunojë në realizimin e projektit ambicioz të ri të Silk Road, i cili ka të bëjë me disa vende evropiane.

Xi filloi një vizitë në Paris dje si pjesë e një turneu mini-evropian gjatë së cilës ai vizitoi Italinë dhe Monakon.

Presidenti kinez do të marrë pjesë në një takim të organizuar nga Macron, i cili do të përfshijë kancelaren gjermane Angela Merkel dhe presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker.

Takimi, i cili nuk është mbajtur deri më tani në një format të tillë, synon gjetjen e pikave të kontaktit midis Evropës dhe Kinës mbi tema të tilla si multilateralizmi dhe zbatimi i marrëveshjes për luftimin e ndryshimeve klimatike, tha kabineti i Macron.