Bota Zbulohen detaje të reja mbi vrasësin e Tornike në Berlin, fliste një...

Zbulohen detaje të reja mbi vrasësin e Tornike në Berlin, fliste një shqipe perfekte

Nga Prof. Kristo Muzaka

Pas muajsh investigimi, detaje interesante zbardhen rreth Vadim Krasikov, autori i vrasjes së Tornike në Berlin nga i cili fliste një shqipe të përkryer.

Përse një shtetas i huaj kryen një akt të dhunshëm në Gjermani ka përdorur gjuhën shqipe për të komunikuar me kolegët e tij?

Lind natyrshëm pyetja: Ku e ka mësuar shqipen ky person? A ka jetuar më parë në Shqipëri? Akoma nuk ka reagime zyrtare mbi vizitat e tij të mundshme në vendin e shqiponjave, por Krasikov është dëgjuar të komunikojë në gjuhën shqipe, me theks e tonalitet perfekt.

Në 4 Dhjetor 2019, autoritetet gjermane njoftuan se Rusia dyshohej se ishte mbrapa vrasjes në Berlin Tiergarten të Tornike K. (fillimisht i njohur si Zelimkhan Khangoshvili), një ish-luftëtar me separatistët çeçen; vrasësi u identifikua si Vadim Krasikov.

Si rezultat, gjermanët dëbuan dy diplomatë rusë për shkak të Qendrës Dossier, një grup kërkimi me bazë në Londër i gjetur nga Mikhail B. Khodorkovsky, duke dhënë prova bindëse që lidhin vrasjen me qeverinë ruse.

Një nga oficerët e dëbuar ishte Evgeny Sutskiy, zëvendës Atashe i Mbrojtjes në Ambasadën Ruse në Berlin. Duke iu referuar një artikulli të BILD, Sutskiy nuk ishte dëbuar aksidentalisht nga Gjermania, por përkundrazi ishte përfshirë në një farë mënyre në vrasjen e Torine K.

Përveç kësaj, Sutskiy ishte identifikuar si një oficer kryesor i kryesisë së inteligjencës (GRU) i cili ka qenë në kontakt me Salahdin Koban, një kurd etnik dhe ish kandidat i CDU-së për Bundestag-un Gjerman. Sutskiy gjoja ka përdorur Koban-in për të krijuar kontakt me anëtarin e CDU Bundestag-ut Joachim Pfeiffer, në mënyrë që Sutskiy të infiltrohet në partinë e CDU-së dhe të përzihet në politikën gjermane.

Vrasjet e shenjës truara në vendet e BE arrijnë vetëm gjatë periudhës 2016-2019 në 22 persona dhe kjo tregon se Rusia vazhdon të përdorë vrasje të shenjës truara në token Europiane për të çuar më tej qëllimet e saj, siç ishte rasti me helmimin e Sergei V Skripal në Mbretërinë e Bashkuar. Sutskiy u shkollua dhe u stërvit në shkollën e ambasadës ruse në Gjermani dhe ky fakt demonstron se shërbimet inteligjente ruse përdorin edukimin në aktivitetet e tyre.

Pse janë rusët kaq të interesuar të promovojnë kurset e gjuhës ruse në Shqipëri? Pse zhvillohen kurse falas duke harxhuar para të shumta kur nga ana tjetër për tërmetin nuk u dhurua asnjë qindarkë për familjet e dëmtuara?

Pse Rusia është e fokusuar tek studentët shqiptarë dhe i dërgon ata për të studiuar në Moskë?