Aktualitet Zhduket i dyshuari p r trafikimin e 5 ton kanabis

Zhduket i dyshuari p r trafikimin e 5 ton kanabis

Pak or pasi Gjykata e Apelit n Vlor riktheu mas n arrest me burg p r Rakip Arapaj, 58 vje arin e dyshuar si poseduesi i sasis prej 5 ton hashash q u gjet n banes n e v llait t tij t ndjer n fshatin Llakatund t Vlor s, policia b ri me dije se nuk kishte mundur ta gjente t akuzuarin dhe se tani e kishte shpallur at n k rkim.

Drejtues t Policis s Vlor s i than BIRN se Arapaj, i cili nuk ka marr pjes n asnj nga seancat n ngarkim t tij pasi sipas avokatit po i n nshtrohej nj operacioni n sy, nuk u gjend n banes .

Ai ishte arrestuar pas nj operacioni antikanabis t policis n Llakatund t Vlor s n 14 korrik t k tij viti. Prokuroria e akuzoi at si pronar t 5.2 ton ve kanabis, nga 15 q u sekuestruan n total n fshat gjat aksionit.

Por t shtat personat q u arrestuan gjat operacionit p rfshi Arapaj, duke p rdorur si alibi faktin q droga u gjet n sht pi q nuk banoheshin, u liruan nga Gjykata e Shkall s s Par . N rastin e Arapaj lirimi u argumentua nga gjykat si Arqile Basho, m 10 tetor, me faktin se sipas tij prokuroria kishte shfaqur munges vullneti p r t hetuar, nd rsa vendosi t zbuste mas n e sigurimit, duke caktuar nj garanci me vler 1 milion lek dhe sekustrim pasaporte, duke iu referuar gjendjes sh ndet sore t r nd dhe n faktin q n rezultatet e akteve t ekspertimit t realizuara (t r sisht ), nuk kan rezultuar gjurm t personit n n hetim .

Droga u gjet n sht pin e v llait t vdekur t t akuzuarit, f mij t e t cilit kan koh q nuk jan kthyer n Shqip ri, por Arapaj pretendoi se nuk e dinte kush e kishte vendosur drog n aty, megjith se sht pia e tij dhe ajo ku u gjet narkotiku kan t nj jtin oborr dhe hyrje.

Raportimi i gj r n media i zbutjes s mas s s siguris t t akuzuarve se zot ronin tonelata drog , u pasua nga nj vendim t Inspektoriatit t KLD-s q njoftoi m 12 tetor se do kryente verifikimin e vendimit gjyq sor sa i p rket ligjshm ris s tij.

Nd rkoh Gjykata e Apelit n prishjen e vendimit t Shkall s s Par thot se gjeti q rrethanat dhe nevojat e siguris nuk kishin ndryshuar . Mbrojtja e t dyshuarit nd rkoh pretendon pafaj si. Ajo ka th n se dosja n ngarkim t tij nuk ka asnj prov dhe se koha hetimore prej tre muajsh ka kaluar.

N nj situat t ngjashme u gjend n pak koh m par edhe organet e drejt sis n Durr s. Pas prishjes prej Apelit t vendimit t Gjykat s s Shkall s s Par q i pati dh n lirin t arrestuarit me k rkes t autoriteteve italiane Alket Hatia, policia nuk qe n gjendje ta riarrestonte.