Kryesore 9 viktima nga Covid në 24 orët e fundit, mes tyre edhe...

9 viktima nga Covid në 24 orët e fundit, mes tyre edhe një person 29 vjeç

Nëntë qytetarë kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID në 24 orët e fundit. 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetare nga Durrësi, 2 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 29-84 vjeç. Ky është rasti i dytë brenda 48 orësh që shënohen viktima në moshë të re, pasi dje humbi jetën edhe një 26-vjeçare nga Mati.

Rastet e reja-Janë kryer 1918 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 538 qytetarë (dje infeksionet ditore ishin 833, por pati dyfish më shumë testime).

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 208 raste në Tiranë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Lushnje, 28 raste në Vlorë, 27 raste në Fier, 20 raste në Elbasan, 18 raste në Shkodër, 19 raste Mirditë, 11 raste në Kamëz dhe Gramsh, 10 raste në Kurbin, 9 raste në Lezhë, 8 raste në Mallakastër, Divjakë, 7 raste në Kuçovë, 6 raste në Kavajë, Mat, Gjirokastër, Sarandë, 5 raste në Has, Delvinë, Dibër, Peqin, 4 raste në Tepelenë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Vorë, 3 raste në Vau i Dejës, 2 raste në Krujë, Pukë, Rrogozhinë, Malësi e Mdhe, Kolonjë, Poliçan, 1 rast në Kukës, Librazhd, Përmet, Skrapar.

Të shëruarit – Në 24 orët e fundit janë shëruar 401 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 44,291 që nga fillimi i epidemisë.

Situata në spitale- Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 282 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.