10/12/2018

POLITIKË

Rama: Nuk po kërkoj negociata me studentët, por dialog

Kryeministri Edi Rama, pasi iu drejtua në Facebook studentëve që protestojnë, zgjodhi Twitter-in për komunikimin e radhës me ta. “Negociata? Kush po kërkon negociata se...

AKTUALITET

KULTURË

Mbretëresha Geraldinë: Dje, e admirova Shqipërinë; sot, e dua atë; nesër,...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Petit Parisien” ka botuar, të dielën e 6 shkurtit 1938, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me mbretëreshën...

OPINIONE

PËRZGJEDHJA E EDITORIT

EXTRA

BOTA

Mekaniku francez që “sajoi” jelekun e verdhë të protestave: Ideja më...

“Jelekverdhët” francezë janë bërë tashmë simbol të një jakobinizmi modern, duke protestuar me zjarr e flakë në fillim kundër rritjes së taksave për karburantet...

Shefja e re e CDU-së: Me mua, Merkel është e sigurtë

Shefja e re e kristian-demokratëve gjermanë, Annegret Kramp Karrenbauer, ka dhënë intervistën e parë të saj për Deutsche Welle duke garantuar se me të,...

Princesha japoneze: Kam frikë për të ardhmen si Perandore

Princesha e kurorës japoneze, Masako, thotë se ndjehet e pasigurt për rolin e pritshëm të saj, atë të Perandores, që do ta marrë në...

Shkrirja e akullit të Groenlandës në nivele të paprecedenta

Kërkuesit shkencorë kanë zbuluar se shtresa e akullit të Groenlandës, aktualisht burimi më i madh i ujit në Europë, po shkrinë në nivele të...

SPORT

EKONOMI

SHËNDET

KURIOZITETE

Mision kinez në anën tjetër të Hënës

Kina është e vendosur në përpjekjet për dërgimin e një misioni ambicioz për t’u vendosur në anën tjetër të Hënës. Nëse do të rezultojë i...

Zbulohet një specie e re dinozauri

Një specie e re dinozauri u zbulua në Australi, saktësisht  dy fragmente të nofullës, për herë të parë në gati një shekull. Tregtari i opaleve,...

Elvis Presley në semafor, ku dhe pse?

Një qytet gjerman ku Elvis Presley ishte stacionuar si një ushtar i SHBA në vitet 1950, ka instaluar imazhin e tij në tre dritat...