Opozita Analiza: Rithemelim i PD, shkarkime dhe fjalor antiamerikan

Analiza: Rithemelim i PD, shkarkime dhe fjalor antiamerikan

Shpresat për konsensus mes dy grupimeve kundërshtare të Partisë Demokratike në krizë, u shuan të shtunën me Kuvendin Kombëtar i grupimit të demokratëve, mbështetës të ish-kryeministrit, Sali Berisha.

Shpresat e vakëta për konsensus mes dy grupimeve kundërshtare të Partisë Demokratike në krizë, u shuan të shtunën, kur u zhvillua Kuvendi Kombëtar i grupimit të demokratëve, mbështetës të ish-kryeministrit dhe liderit historik të PD, Sali Berisha.

Rithemelim i PD, shkarkim i lidershipit aktual, zyrtar të PD, sulme dhe fjalor antiamerikan duket se janë produktet më të dukshme të këtij kuvendi.

Kuvendi shkarkoi kryetarin Basha me 4446 vota pro nga 4935 delegatët e pranishëm në stadiumin ”Air Albania”, ku u zhvilluan punimet e tij.

Arsyet e shkarkimit janë ”thyerje të rënda të statutit të PD, përvetësim kompetencash të organeve të saj qendrore, dëm i rëndë i interesave politike dhe elektorale”.

Pas humbjes së zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit, ylli i Bashës ndriçoi përsëri kur ai u rizgjodh në qershor kryetar i PD , me 81 përqind të votave të demokratëve. Me një llogari të thjeshtë aritmetike del se Basha mori votat pro edhe të demokratëve që dje votuan shkarkimin e tij, madje edhe votën pro të Berishës, i cili konsiderohej për më shumë se një dekadë “babai i tij politik” dhe Basha i përkëdheluri i tij.

Por situata u përmbys kur Basha në shtator mori vendimin e përjashtimit të Berishës nga grupi parlamentar i PD, si person i shpallur “non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në Shqipëri”.

Ndryshimet statutore të miratuara në orët e para të Kuvendit, shpallën të pavlefshme të gjitha strukturat zyrtare, aktuale drejtuese të PD dhe vendimet e marra prej tyre.

Mbajtja e Kuvendit, ndryshimet statutore, shkarkimet, zgjedhja e lidershipit të ri në mars të vitit 2022, u konsideruan nga ish-kryeministri Berisha si “rithemelim i PD, rikthim i saj në një forcë të vërtetë opozitare që do të udhëheqë revolucionin paqësor të shqiptarëve.”

PD e rithemeluar, me fjalor dhe sulme antiamerikane

Revolucioni paqësor pati si uverturë tone të forta antiamerikane. Ish-kryeministri Berisha foli për “arrogancë, ndërhyrje të pashembullt, brutale, të diplomatëve dhe zyrtarëve nga një vend mik, nga SHBA”. Ai krahasoi sjelljen e ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim, me atë ”të një guvernatoreje dhe ambasadori sovjetik, dikur në Tiranë”.

Megjithatë, Berisha ftoi ”zyrtarët e Departamentit Amerikan të rishqyrtojnë vendimin sepse arroganca dhe gabimi nuk janë virtute të njerëzve të lirë”.

Që prej 7 muajsh ai kundërshton shpalljen e tij “non grata” nga qeveria amerikane si “të pambështetur në fakte dhe prova.”

Escobar: Mund të sjellim prova për drejtësinë shqiptare

Gabriel Escobar, i Dërguari i Posaçëm i SHBA për Ballkanin Perëndimor, që vizitoi Shqipërinë para tri ditësh, në një intervistë në kanalin televiziv kombëtar ”News 24” pohoi se mbështetja amerikane ndaj luftës kundër korrupsionit në Shqipëri, nuk përjashton edhe “ndihmën me prova, dosje, të dhëna”, nëse drejtësia shqiptare do të hetojë rastin e ish- kryeministrit Berisha dhe familjes së tij. ” Po mund ta bëjmë”, siguroi Escobar.

Ish-kryeministri Berisha ka lënë të kuptohet qartë që kryetar i PD të rithemeluar mund të zgjidhet ai. A mund të shkojë përpara një parti që ka për kryetar një person të shpallur “non grata”?

“Nuk takohemi me të. Është i shpallur. Do të ketë pasoja nëse PD zgjedh dikë që është i shpallur për të qenë udhëheqësi i saj”, paralajmëroi Escobar në intervistën e sipërpërmendur.

Genc Pollo, ish-deputet dhe ish-ministër i PD, pjesëmarrës në Kuvendin Kombëtar të grupimit mbështetës të Berishës, thotë për DW se “për raportet me diplomacinë amerikane lipset të sqarohen keqkuptimet e ndodhura me dialog të sinqertë”. Ai sjell si shembull episode nga 25 vitet e fundit te tranzicionit shqiptar, kur drejtues te opozitës që patën marrëdhënie “me ulje dhe ngritje me ambasadën amerikane në Tiranë u bënë kryeministra, përfshirë edhe Berishën në 2005”.

Fatbardh Kadilli, që kandidoi për postin e kryetarit dhe humbi përballë Bashës tha në Kuvend se rikthimi i Berishës në krye të PD vdes të ardhmen. “Lejoni të ardhmen të vijë në PD”, iu drejtua ai ish-kryeministrit Berisha.

Legjitimiteti i vendimeve të PD së rithemeluar

Lidershipi zyrtar aktual i PD nuk njeh Kuvendin Kombëtar të mbështetësve të Berishës dhe as vendimet e tij. Sot (12.12) kryetari i PD, Basha do të thërresë një mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit Kombërar, ku do të miratohet shkarkimi i kryetarit të këtij Këshilli, Edi Paloka, që hapi Kuvendin e 11 dhjetorit dhe disa anëtarëve të kryesisë ”për shkelje të rënda staturore.

A janë legjitime ndryshimet statutore dhe shkarkimi i lidershipit aktual të PD ? “Nëse në Kuvendin Kombëtar të demokratëve, mbështetës të Bashës, më 18 dhjetor arrihet kuorumi i duhur i delegatëve, atëherë ndryshimet statutore dhe vendimet për shkarkimin e lidershipit aktual të PD bien poshtë. Në rast të kundërt, nëse kuvendi i 18 dhjetorit dështon, atëherë moralisht dhe legjitimisht Basha nuk mund të jetë me kryetar i PD,” thotë për DW Aleksandër Çipa, analist i pavarur në Tiranë, kryetar i Unionit të Gazetarëve të Shqipërisë.

Mbështetja që po gëzon Basha nga SHBA nuk është sekret. Escobar e ftoi për një vizitë në Washington “sa më parë që te jetë e mundur” dhe deklaroi në Tiranë që “mbështetësit e Berishës do të konsiderohen si “bashkëpunëtorë të personit të shpallur non grata”.

Situata me shkarkimin e lidershipit aktual zyrtar të PD bëhet disi absurde nëse kihet parasysh pjesëmarrja e tyre ne Parlament.

“Basha dhe të shkarkuarit e tjerë nga lidershipi i PD prej Kuvendit të Berishës janë deputetë, anëtarë të grupit parlamentar të PD, pra persona të rëndësishëm politike të PD, pavarësisht nga vendimi i Kuvendit të Berishës jashtë selisë dhe drejtimit zyrtar të partisë,” thotë për DW, Aleksandër Çipa./DW