Bota Arsyeja pse Macron zgjodhi të shkojë në zgjedhje të parakohshme: Dëshiron të...

Arsyeja pse Macron zgjodhi të shkojë në zgjedhje të parakohshme: Dëshiron të rraskapisë sovranistët me pushtetin

Anais Ginori – La Repubblica

Një kumar i vetëm. “Jo, nuk e dinim”, pranon Clément Beaune, ish-këshilltar në Elysee. “Është një rrezik politik, por rreziku tjetër ishte ngecja pa shumicë për tre vjet, duke rritur më tej të djathtën ekstreme”, vazhdon Beaune.

Ai i tronditi të gjithë, duke filluar nga të tijët. Emmanuel Macron, i poshtëruar nga triumfi i së djathtës ekstreme në zgjedhjet evropiane, ka vendosur të largohet nga cepi ku kishte përfunduar. Dhe për të nisur një sfidë të rrezikshme, rezultatin e së cilës askush nuk e di, madje as ai.

“Është një vendim serioz, i rëndë, por është gjithashtu një akt besimi tek populli francez”, thotë ai në TV, duke njoftuar shpërbërjen e Asamblesë Kombëtare. “E djathta ekstreme është varfërimi i francezëve dhe nënvlerësimi i vendit tonë”, shpjegon ai, duke përshkruar betejën e re në funksion të votimit në vetëm njëzet ditë.

Deri pak ditë më parë, Macron përsëriti se zgjedhjet evropiane nuk do të kenë “pasoja politike kombëtare”. Dhe në vend të kësaj, në prapaskenë, reflektimi tashmë ishte duke u zhvilluar, i ndarë me disa shumë besnikë.

Dikush pëshpëriti në korridoret e politikës, por hipoteza u hodh menjëherë si vetëvrasje. Kreu i shtetit, shpjegon shoqëruesi i tij, dëshiron të përpiqet të riparojë një Francë të përçarë, të zemëruar, të copëtuar, ku e djathta ekstreme dje ishte pothuajse 40%.

Në këtë mbrëmje befasuese, ata thonë se pak ditë më parë, gjatë turneut në Normandi me rastin e festimeve të Ditës D, Macron u godit nga shumë francezë, të cilët i besuan atij frikën e tyre nga një dhunë politike që po rritet dhe duket e pandalshme, me ekstremistë djathtas e majtas. Një dhunë që ka në fokus edhe personin e tij, por kjo – nuk e shqetëson.

“Ai është i vetmi menaxher që nuk mund të kandidojë sërish në vitin 2027”, vëzhgojnë këshilltarët, duke aluduar në kufirin e dy mandateve në Elysee. Një mënyrë për të nënvizuar se rreziku i zgjedhjeve të parakohshme do të ishte një gjest “i painteresuar” nga pikëpamja e trajektores së tij.

Dhe se forca e vërtetë lëvizëse po i përgjigjet gravitetit të situatës. Kreu i shtetit, thonë ata, ka medituar ditët e fundit një frazë të Raymond Aron: “Historia është tragjike dhe është tragjike për ata që nuk e masin dot”.

Macron u rizgjodh në vitin 2022, por kundër Le Pen, me premtimin për të frenuar të djathtën ekstreme. Ai dështoi ta bëjë këtë dhe mandati i tij i dytë u gjymtua nga mungesa e një shumice absolute në Assemblée Nationale. Dhe prandaj, ka ardhur koha për një “sqarim”.

Duke kërkuar një rrugëdalje nga ngërçi politik në të cilin ndodhet Franca. “Kur u kërkon votuesve të flasin, nuk e ke gabim kurrë”, thonë mbështetësit e Macron.

“Pokerist”, “Zjarrvënës”, thërrasin disa komentues. Këshilltarët e tij preferojnë të lavdërojnë “guximin” e liderit. Basti është të zbulosh lojën e Le Pen dhe ekipin e tij. Këndojini ata me një goditje të shpejtë: vetëm tre javë për të marrë pushtetin. Dhe nëse ata vërtet shkojnë për të qeverisur, ata do të duhet të përplasen me realitetin e pushtetit, një vend në borxhe dhe rregullat e BE-së që janë të vështira për t’u anashkaluar siç përjetoi Giorgia Meloni. Një llogaritje makiaveliste dhe e papërshkrueshme.

“Po ikim për të fituar” përgjigjen makronistët, të cilët zyrtarisht thonë se nuk parashikojnë bashkëjetesë me të djathtën ekstreme.

Po, por si? Kreu i shtetit u dërgon sinjale aleatëve të mundshëm. Mazhoranca ka njoftuar – përmes Ministrit të Jashtëm, Stéphane Séjourné – se nuk do të paraqesë kandidatët e saj kundër Republikanëve që largohen në zonat e tyre elektorale. Një përvijim i parë i “frontit republikan”, aleanca e lashtë kundër së djathtës ekstreme që funksionoi për dekada në Francë, por që duket e vështirë për t’u rindërtuar brenda pak ditësh.

Me pak fjalë, rreziku është aty dhe Macron ka vendosur ta drejtojë atë. Por nga këndvështrimi i tij, ndoshta është inferiore ndaj një vdekjeje të ngadaltë deri në vitin 2027, dhe hipotezës për t’ia lënë Le Penit çelësat e Elysee.

“Unë nuk do të përfundoj si Obama”, u tha Macron ndjekësve të tij disa muaj më parë, duke kujtuar kur shëmbëlltyra joshëse e presidentit demokrat u përfshi nga Trumpizmi në Shtëpinë e Bardhë.