Bota Cili nga liderët politikanë të ditëve të sotme i ngjan më shumë...

Cili nga liderët politikanë të ditëve të sotme i ngjan më shumë Napoleonit?

Paul Dallison – Politico.eu

“Fusha e betejës është një skenë e kaosit të vazhdueshëm. Fituesi do të jetë ai që kontrollon atë kaos, si të tijin ashtu edhe të armikut”.

Kështu tha Napoleon Bonaparte, komandant ushtarak francez dhe udhëheqës politik.

Të gjithë liderët politikë duan pushtet (edhe nëse e pranojnë apo jo), por pak do të arrijnë të sigurojnë qoftë edhe një fraksion të asaj të arritur – për mirë a për keq – nga Napoleon Bonaparte, subjekt i një filmi të ri të dalë këtë javë.

Por cili nga liderët aktualë – dhe disa nga e kaluara jo shumë e largët – mund të përputhen me Napoleonin?

Për ta zbuluar, “Politico” ka dalë me një sistem renditjeje tërësisht joshkencor, në të cilin merr disa nga karakteristikat më të famshme të Napoleonit për të parë se kush i përshtatet më së miri atij.

Emmanuel Macron

Seriozisht? Nëse dikush mund të përshkruhet si mishërimi modern i Napoleonit, ai është perandori aktual i Francës, me prirjen e tij për projeksionin e lavdisë franceze dhe dashurinë për ambientet e brendshme të pallatit të praruar.

Macron, si Bonaparte, u rrit jashtë Parisit dhe doli nga askund për të sulmuar botën politike dhe për të kapur pushtetin në kohë rekord.

Duke përkujtuar dyqind vjetorin e vdekjes së Napoleonit në vitin 2021, Macron përqafoi plotësisht trashëgiminë e madhe të perandorit në ndërtimin e shumicës së institucioneve të shtetit modern francez, nga kodet penale dhe civile deri te gjykatat e apelit dhe shkollat e mesme.

Ai e përshkroi atë si “përbindësh dhe shqiponjë, Aleksandri dhe Neroni … shpirti i botës dhe demoni i Evropës”.

Macron gjithashtu, si Napoleoni, nuk është personi i parë tek i cili do të shkoje nëse do të kishe nevojë për ndihmë për të arritur një artikull në një raft të lartë.

Petr Pavel

Presidenti çek ka qenë në fakt një ushtar dhe ka parë shërbim aktiv, duke u ngritur në gradën e gjeneralit të ushtrisë.

Paveli gjithashtu duket i keq teksa nget motoçikletën e tij, gjë që Napoleoni patjetër do ta kishte bërë nëse do të ishin shpikur

Ursula von der Leyen

Napoleoni flinte në një shtrat kampi gjatë fushatës, ashtu si presidentja e Komisionit Evropian në Berlaymont.

Sidoqoftë, von der Leyen është një kalorëse e shkëlqyer, ndërsa Napoleoni ishte një kalorës i varfër, më i përshtatshmi për artilerinë. Në të vërtetë, gatishmëria e Napoleonit për të sakrifikuar kuaj të panumërt në luftë minoi përfundimisht ambiciet e tij ushtarake.

Kali i tij më i famshëm, Marengo, i mbijetoi atij, ndërsa poni i përkëdhelur i von der Leyen, Dolly, ia doli më pak, duke u vrarë nga një ujk.

Olaf Scholz

Plotëson kërkesat e lartësisë, por bie në mënyrë të dëshpëruar, pra, i shkurtër në zona të tjera.

Ndërsa Scholz është i madh për shpenzimet ushtarake, siç ishte Napoleoni, kancelari gjerman zgjodhi të bënte shërbimin e tij kombëtar në një shtëpi për të moshuarit dhe jo në një kazermë.

Scholz ishte gjithashtu një i majtë dhe Napoleoni do të kishte gjuajtur në drejtim të tij për ta larguar atë dhe llojin e tij nga rrugët.

Boris Johnson

Në fushatën egjiptiane, Napoleoni braktisi trupat e tij dhe vrapoi në shtëpi, duke vënë interesat e tij mbi ato të ushtarëve të tij. Të kujton dikë?

Napoleoni ishte gjithashtu një joshës – armiku i tij, Arthur Wellesley, Duka i Parë i Uellingtonit, thuhet se kishte joshur dy nga shumë ish-dashnore të Napoleonit, këngëtaren e operës Giuseppina Grassini dhe aktoren Marguerite-Josephine Ëeimer.

Perandori francez besohet të ketë pasur tetë fëmijë (një më pak se Johnson, me sa dimë).

Donald Trump

Ka një opinion shumë të lartë për veten, i cili është shumë i ngjashëm me Napoleonin.

Por shumë pikë u hoqën për shkak të tmerrit të vërtetë nga çdo lloj lufte. Sipas ish-avokatit të tij, Trump tha se kishte bërë një plagosje të rreme për të shmangur shërbimin ushtarak, sepse “unë nuk do të shkoja në Vietnam”.

Ndërsa Trump mori letrën e një doktori, Napoleoni hoqi një plumb në kyçin e këmbës në betejën e Regensburgut.

Komandanti francez madje nuk u pengua as nga një plagë me bajonetë në kofshë. Ndërsa grushti i shtetit i Brumaire i vitit 1799 solli Napoleonin në pushtet si Konsullin e Parë të Francës, grushti i shtetit i 6 janarit 2021 nuk e ktheu Trumpin në Shtëpinë e Bardhë.

Vladimir Putin

Ashtu si Napoleoni, Putini e do një pallat dhe, si Napoleoni, Putini e do një luftë.

Napoleoni besohet të ketë vdekur pasi u helmua.  “Unë vdes para kohës sime, i vrarë nga oligarkia angleze dhe vrasësi i saj” – me një histori që tregon se avujt e arsenikut nga sfondi britanik në Shën Helena e përfunduan atë.

Ndërkohë Putinit i pëlqen një helmim i mirë, përderisa janë ata që e administrojnë atë.

Dhe ndërsa Napoleoni ka vdekur prej kohësh, Putini është padyshim i gjallë (siç mund të theksojë Kremlini çdo javë).

Keir Starmer

Një nga thëniet më të famshme të Napoleonit është se “kur armiku juaj po bën një lëvizje të gabuar, duhet të jeni të kujdesshëm që të mos i ndërprisni”. Kjo thënie është marrë shumë për zemër nga lideri laburist i Mbretërisë së Bashkuar, i cili nuk bën pothuajse asgjë, ndërsa kundërshtarët e tij politikë qëllojnë veten vazhdimisht në këmbë dhe në fytyrë.