Aktualitet “E gjeta duke larë dyshemenë e aeroportit”, Fevziu tregon historinë frymëzuese të...

“E gjeta duke larë dyshemenë e aeroportit”, Fevziu tregon historinë frymëzuese të shqiptarit në Britani: Ishte pronar i disa lokaleve

Fevziu tregon historinë frymëzuese të shqiptarit në Britani: Ishte pronar i disa lokaleve

Blendi Fevziu dhe shqiptari në Britani

Gazetari Blendi Fevziu është një ndër personat që udhëton më së shumti në të gjithë globin dhe së fundmi ndodhet në Belfast të Irlandës së Veriut, duke ndarë një histori frymëzuese për ndjekësit e tij në rrjetet sociale.

Ai ka takuar një shqiptar në aeroportin e Belfast, i cili ka qenë duke larë dyshemenë dhe e ka ftuar për kafe gazetarin. Gjatë bisedës me të Fevziu ka zbuluar se shqiptari ishte pronar i disa lokaleve.

Fevziu ka mbetur i suprizuar, pasi edhe pse pronar dhe me të ardhura të mira financiare pronari nga Vlora pastronte dyshemenë apo bënte edhe punë të tjera.

Postimi i plotë:

La menjane makinen e vogel mbi te cilen po pastronte dyshemene e aeroportit te Balfastit ne ate ore te vone dhe me ftoi per kafe. U mundova ta refuzoja me xhentilese, duke e falenderuar dhe kur insistimi nuk rreshti i tregova qe zona e kafeneve ishte mbyllur tashme. Mos ki merak me tha, beri perpara, hapi shiritin qe ndalonte hyrjen e kafeneve, ndezi ekspresin nen hutimin tim total.

-I kam une me qira keto ketu me tha, po hajde ulu.

-Ti po laje dyshemene i thashe, c’pune ke me lokalet.

– Jam pronari. Dyshemene e bej si pune shtese. Sot s’kisha punetor dhe po e bej vete. Sapo mbylla lokalet.

U zgjat mbi banak, mori nje cope kek dhe ma afroi ndersa ngrohej ekspresi. Kete e ben nje grua nga Vlora me tha. E ben si qemoti. Une ja marr asaj dhe i shes.

Historia e tij ishte thuajse e pabesueshme. Kishte ikur nga Sevasteri i Vlores si shume shqiptare te tjere ne vitet ‘90–te. Kishte kaluar malin per ne Greqi ku kishte punuar ca vite. Ishim shume vellezer me tha dhe shume te varfer. Prisja qe vellai te hiqte kepucet qe ti vishja une. Pas ca vitesh ne Greqi kishte marre rrugen per Angli. Nen kamion nga Franca ne Britani. Kishte punuar ne Londer dhe ku djali i vetem po i rritej ishte transferuar ne Irlanden e Veriut. kishte bere çdo lloj pune dhe tani kishte nje stabilitet financiar per tu admiruar. Por punonte serish. Ku te mundete. Me pasionin qe mund te punoje vetem nje njeri qe e do punen. Kur kisha prinderit gjalle me tha, shkoja ne Shqiperi me makine. Ishte larg, por e mbushja me dhurata per plakat dhe pleqte e fshatit. Tani vinte me rralle. Djali po i behej grafik dizajner dhe ishte krenar per te.

– Ne nuk beme shkolle, tha, nuk mundem. Por djali po!

Me percolli deri tek avioni. Me mahniti historia e tij. Besimi se me pune mund te rimekembesh. Ishte kaq e ngjashme me historite e plot emigranteve te tjere. Qe iken nga mjerimi i viteve ‘90, qe besuan tek enderra e lirise dhe ajo jua ktheu serish mbrapsht.