Sport Humbje pas 25 ndeshjesh, Messin s’e mbajnë nervat, disfatë dhe për Brazilin

Humbje pas 25 ndeshjesh, Messin s’e mbajnë nervat, disfatë dhe për Brazilin

Pas 25 ndeshjesh pa humbje, Argjentina regjistroi humbjen e parë në takimin e vlefshëm për kualifikueset e Botërorit 2026.

Albicelestet u mposhtën në shtëpi nga Uruguai me rezultat 0:2. Një ndeshje me ritëm shumë e luftuar ku nuk munguan dhe tensionet.

Në minutën e 20 pas një faulli të dhënë, Rodrigo de Paul ofendoi Cristian Olivera, ndërsa ky i fundit nuk i kurseu nervat. Jo vetëm ata, por edhe Messi i cili hyri për të ndarë dyshen, u pa i tensionuar ndërsa i vë dhe duart në fyt kundërshtarit.

Me rifillimin e lojës vendasit ishin më kërkues. Pas shumë tentativash Araujo kaloi miqtë më avantazh pak para fundit të pjesës së parë.

Edhe fraksioni i dytë kishte po të njëjtin histori. Në minutën e 87-të, Darwin Nunez la dhe firmën e tij dhe hipotekoi kështu fitoren.

Pavarësisht disfatës, Argjentina e Messit mbetet në krye të klasifikimit me 12 pikë, dy më shumë se Uruguai i vendit të dytë.

Në lidhje me përplasjet e forta në fushë, kapiteni i Argjentinës nuk i kurseu shigjetimet për futbollistët kundërshtarë.

“Më mirë nuk po e them atë që mendoj, po lojtarët e rinj duhet të mësojnë dhe të rriten. Uruguai ka një grup të mirë lojtarësh, por ata duhet të mësojnë nga ‘veteranët’ se çfarë është respekti”, tha Messi..

Brazili u përmbys nga Kolumbia në një ndeshje të çmendur. Selecao shënoi që në fillim me Martinellin, por festa zgjati vetëm në pjesën e parë. Në fraksionin e dytë, kolumbianët rritën presionin dhe brenda 4 minutash përmbysën gjithçka.

Protagonisti absolut i ndeshjes ishte Luis Diaz që me dy golat e tij i dhuroi fitoren skuadrës. Pas këtij suksesi Kolumbia është në vendin e tretë me 9 pikë, 2 më shumë se Brazili i vendit të pestë.