Aktualitet Ipeshkët italianë dhurojnë 500 mijë euro për të prekurit nga tërmeti

Ipeshkët italianë dhurojnë 500 mijë euro për të prekurit nga tërmeti

Tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit goditi fort Shqipërinë dhe solidarizoi Botën. Të shumtë kanë qënë iniciativat e njerëzve të njohur, ku donacionet për të prekurit nga tërmeti vijojnë të mbërrijnë.

Së fundmi, një shumë prej 500 mijë eurosh është dhuruar nga Kryesia e Konferencës së Ipeshkvijve italianë, për viktimat e tërmetit shkatërrues që goditi Shqipërinë në 26 nëntor, me epiqendrën e tij midis Shijakut dhe Durrësit.

Donacioni do të bëhet përmes “Caritas Italia”, i cili do t’i raportojë Shërbimit për Ndërhyrje Bamirëse në favor të Botës së Tretë.

Dëmet që ka lënë pas tërmeti i së martës janë të mëdha dhe shumë njerëz nuk do të mund të kthehen në shtëpitë e tyre. Qytetet më të prekur janë Durrësi dhe Thumana, 40 km në veri të Tiranës.

Teksa lëkundje janë ndjerë edhe në qytete si Krujë, Lezhë, Laç, Lushnje, Fier dhe Tiranë. Deri më tani raportohet për 49 të vdekur si dhe 900 të plagosur. Numri i të pastrehëve mendohet të jetë rreth 2 mijë persona.