Sport Italia përmbys me spektakël Francën. Kosova turpërohet nga Rumania

Italia përmbys me spektakël Francën. Kosova turpërohet nga Rumania

Italia mposhti Francën në transfertë pas një ndeshjeje spektakolare. “Gjelat” shënuan të parët me Barkola në sekondën e 13, ndërkohë që kombëtarja e drejtuar nga Luciano Spalletti përmbysi gjithçka me golat e Dimarcos, Fratesit dhe Raspadorit.

Pas 3 pikëve të para të papritura, Italia do të sfidojë Izraelin ditën e hënë.

Ndërsa Kosova ka pësuar një humbje të rëndë në duelin e parë të Ligës së Kombeve.

“Dardanët” u mposhtën 3-0 nga Rumania në duelin e zhvilluar në stadiumin Fadil Vokrri.

Përveç rezultatit zhgënjyes, edhe paraqitja e Kosovës la për të dëshiruar, që regjistroi vetëm 1 gjuajtje në portë kundrejt 8 të rumunëve.

Sfida u zhbllokua në minutën e 40, kur Denis Man gjeti golin e avantazhit, ndërkohë që në pjesën e dytë Rumania shënoi edhe dy herë të tjera me Razvan Marin në minutat 51 dhe 82.

Si të mos mjaftonte kjo, Kosova humbi edhe Mërgim Vojvodën i cili u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë në minutën e 85.

Duelin e radhës Kosova do ta luajë më datën 9 shtator, në transfertë ndaj Qipros, ndërsa Rumania do të presë Lituaninë.

Në duelet e tjera spikasin triumfet e Belgjikës, Islandës dhe Rumanisë, ndërkohë që dy sfida, ajo mes Sllovenisë dhe Austrisë si dhe Uells-Turqi u mbyllën në barazim.