Bota Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshjen për targat

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshjen për targat

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshjen për targat. Në një takim që lehtësohej nga Bashkimi Evropian, në Bruksel, kryenegociatorët e Kosovës dhe të Serbisë kanë rënë dakord për masat që duhen marrë për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell, e dha lajmin me anë të disa postimeve në Twitter.

“Serbia do të ndalojë lëshimin e targave me emërtimet e qyteteve të Kosovës dhe Kosova do të ndërpresë veprimet e mëtejshme në lidhje me riregjistrimin e automjeteve”, shkruan ai në rrjetin social.

Ai ka ftuar palët që në ditët në vijim të diskutojnë hapat e ardhshëm.

Synimi ishte që të arrihej një zgjidhje për çështjen e targave përpara mesnatës së sotme, kur nis dhe aplikimi i gjobave për automjetet që qarkullojnë në Kosovë ende me targat e vjetra serbe.

Osmani falenderon ambasadorin e SHBA-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka falënderuar ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier dhe qeverinë e SHBA-së, pas arritjes së marrëveshjes për targat.

Osmani tha se Hovenier dhe qeveria e SHBA-së patën angazhim aktiv në arritjen e marrëveshjes së sotme në Bruksel.

“Mbështetja e tyre për procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është e domosdoshme. Kosova është mirënjohëse”, shkroi Osmani.